Fotopasti používají ochránci v Beskydech už druhým rokem, rysa u kořisti ale tyto kamery zachytily poprvé.

Série fotografií vznikla mezi Bílým Křížem a Visalajemi, pouhých čtyřicet metrů od jedné z nejfrekvento­vanějších turistických tras v Beskydech. Snímky dokumentují typické potravní chování rysa. A to, že se k úlovku vrací několik dnů až do úplného sežrání svaloviny. Neloví tedy „pro zábavu“, ale velmi efektivně využívá svou kořist. Podobnou sérii snímků se podařilo získat v Česku zatím jen na Šumavě.

„To, že se vše odehrávalo tak blízko turisticky frekventované oblasti, je zajímavé zjištění. Ukazuje se, že i plaché šelmy se dokáží přizpůsobit životu v kulturní krajině, ale i tam žijí velmi skrytě. Zároveň to neznamená, že by se lidé museli šelem obávat, rys ani vlk na člověka neútočí. Rys se snažil lidem naopak vyhnout a ke kořisti chodil v době, kdy se v horách pohybuje minimum lidí. Přes den odpočíval v několik kilometrů vzdáleném houští,“ řekl Michal Kutal z Hnutí Duha.

Odborníci odhadují, že v Beskydech a Kysucích žije v současnosti deset až patnáct rysů. V celé České republice je jich méně než sto.