Za asistence malých i starších čarodějnic a především za pomoci silných paží urostlých mužů, lan a žebříků se podařilo májku slavnostně vztyčit. Byl to nejnapínavější okamžik, který z bezpečné vzdálenosti sledovala zbývající část přítomných. Tomu všemu však předcházela nezbytná příprava.

„Bylo nutné zajistit občerstvení, připravit dřevo na oheň, upravit ohniště, postavit stany a posezení. Je to také spousty práce, které na první pohled nejsou vidět. Za pár hodin je sice všechno pryč, ale určitě stojí za to, když odchází všichni spokojeni a to především děti,“ upřesnila místostarostka Pavla Brlejová, členka čarodějnické skupiny.

Ovšem nejdůležitějším úkolem byl výběr vhodného stromu na samotnou májku.

„Ten nám přislíbil místní majitel pozemku. Vybrali jsme zhruba dvacetimetrový, jehož větve jsme ořezali tak, aby jen nahoře zbyla zelená špička, a oloupali jsme kůru,“ popsal Pavel Bollog, předseda sportovního klubu.

Do pletení a zdobení věnce se pak pustily ženy i děti.

„Na stavění žermanické májky chodíme zhruba devět let. Důvodem je letitá tradice a hlavně příjemná domácí atmosféra. Jeden rok jsme tady dokonce měli i sedačku s křeslem, včetně věšáku na odložení svršků. Opékáme buřty, zdobíme a stavíme májku, zatímco děti si společně hrají na hřišti,“ prozradila Winklerová Ivana z Horních Bludovic, která dorazila s celou svou rodinou.

„Už se nám také stalo, že nám celou tuto akci propršelo. Všechno jsme však zdárně vydrželi. Děti byly pod stanem i v autech, vůbec to nikomu nevadilo. My jsme zvyklí na takové podmínky,“ prozradila s úsměvem Světlana Šipulová, starostka v čarodějnickém kostýmu.

„Úkolem těchto akcí je nejen stmelovat lidi, ale i když to zní jako klišé, ty děti jsou budoucnost této obce. A pokud uvidí jakýkoliv kladný příklad z nás dospělých, tak si jej ponesou dál do života,“ dodala starostka s tím, že je u dětí rozhodně důležité rozvíjet sportovní aktivity, než je nechat sedět doma za stolem u svých počítačů.

Žermanické hřiště bylo ještě ten večer svědkem upálení vycpané čarodějnice a u společného táboráku, kde nechybělo ani občerstvení, ani muzika, se lidé veselili do pozdních nočních hodin.