Terminál Ostrava-Paskov patří k několika málo soukromým otevřeným terminálům v České republice a je tak klíčovým místem pro stále významnější kombinovanou dopravu mezi železnicí a silnicí. Je strategicky umístěný ve středu velkých průmyslových zón Moravskoslezského kraje v blízkosti dálnice a je přes vlastní vlečku napojen na celostátní železniční síť. Jeho pozice je výhodná i z hlediska dopravy po celé Evropě – je na spojnici mezi přístavy Baltského, Jaderského a Černého moře.

Čtěte také:
Při překládání nákladů v Paskově pomáhá silák

Studenti si během zhruba dvouhodinové návštěvy terminálu mohli prohlédnout, jak vypadá kombinovaná doprava v praxi. Na překladišti bylo v dané chvíli zhruba 350 kontejnerů a v provozu byly oba moderní překladače – Hyster 45–24 IH a Kalmar DRF 450. Oba stroje zvládnou manipulovat s kontejnery o hmotnosti několika desítek tun.

O skupině AWT i nejnovějších trendech ve spedici studentům pohovořil ředitel spediční divize skupiny a generální ředitel AWT Čechofracht Martin Cetl. Vedoucí terminálu Ostrava-Paskov Michal Kubíček zase popsal historii terminálu, plány do budoucna i všechny služby, které zde AWT poskytuje.

Vedle odbavení ucelených vlaků i jednotlivých vozových zásilek nabízí terminál Ostrava-Paskov rovněž překládku, svoz a rozvoz kontejnerů a jejich opravy a čištění. Disponuje skladovací kapacitou 1 400 TEU a celním zastoupením přímo na místě. Železniční vlečku tvoří 9 kolejí a provoz na ní je zajištěn dvěma posuvnými lokomotivami 24 hodin denně. Provoz na terminálu byl zahájen v roce 2007. Za poslední tři roky se počet přeložených kontejnerů více než zpětinásobil a v roce 2010 přesáhl 20 tisíc.

Skupina AWT má více než 2500 zaměstnanců, v samotné spedici pracují stovky lidí. „Každoročně najímáme nové absolventy středních odborných škol i technických univerzit a chceme, aby k nám přicházeli ti nejlepší. Již dnes vedle exkurzí nabízíme i praktické vyučování na našich pracovištích, brigády, odborné praxe či spolupráci na závěrečných pracích nebo projektech. Naši odborníci i zástupci personalistiky pravidelně navštěvují prostory škol,“ řekla personální ředitelka skupiny AWT Dana Janowská.

V letošním roce se skupina AWT rozhodla stát jedním z partnerů soutěže Mladý speditér, kterou v ČR organizuje již třetím rokem nadační fond stejného jména za podpory Svazu spedice a logistiky. Cílem je propojit populární formou středoškolské vzdělávání v oborech spedice/logistika s praxí nejvýznamnějších tuzemských firem.

Do soutěže se dosud zapojilo více než 150 studentů z devíti středních škol a 16 firem v roli garantů soutěžních družstev. Tří až čtyřčlenná družstva z jednotlivých středních škol během tří kol soutěží v teoretických znalostech i v řešení praktických příkladů přeprav v rámci kontinentu i mezi kontinenty. Vítězné družstvo za odměnu navštíví jeden z významných evropských přístavů. Společnosti si během soutěže mohou otipovat své budoucí zaměstnance a zároveň studenty nasměrovat do oblastí, které jsou v praxi nejvíce potřeba.