Kdo vás ke včelařství přivedl?

Včelařil u nás dědeček a tatínek, ale ke včelaření mě spíše dotáhl soused, který mě do toho postrčil tím, že mi dal tři úly a už jsem byla nucena se o ně starat. Až o mnoho let později jsem se dostala k práci s mládeží, studiu oboru včelař.

Existují zájmy či jiné koníčky, které by se vám líbily vykonávat, ale nemáte na ně čas?

Tak těch by bylo. Hlavně četba, šití, ale hlavně bych chtěla mít čas pro své nejbližší. Ten poslední roky i díky budování areálu Domu včelařů v Chlebovicích je pro ně minimální.

Žijete včelstvem – nezdá se vám o nich? Míváte včelí sny?

Určitě ne. V mých snech se rodí spíše sny o tom, co se dá zlepšit, organizovat, budovat něco nového. A toho už je někdy přespříliš.

Co je na včelím společenství zajímavé?

Je to hlavně jedna z cest k návratu k přírodě a k pochopení její provázanosti s člověkem. Včely byly a budou po všechny věky symbolem pořádku, pracovitosti, příchylnosti a lásky rodinné i panovnické. Kdo nepředpojatě a s láskou pozoruje tento neúnavný hmyz, nalezne v jeho životě tolik poučného a zábavného – tolik nevinné radosti, jako snad nikde jinde.

Čím je starobylé fojtství v Chlebovicích výjimečné a proč by si lidé prohlídku tohoto areálu neměli nechat ujít?

Toto fojtství využíváme k propagaci včelařství, k práci se včelařskou mládeží a k environmentální výchově. Dnes si troufám říct, že patří k nejkouzelnějším včelařským areálům na světě. Nachází se zde jedinečné včelařské muzeum, včelařský skanzen, naučný včelín, naučná zahrada a samozřejmě včelařská prodejna. Samotné muzeum je republikovým unikátem. Máme zde sbírku pětatřiceti medometů, která je největší na světě. K vidění jsou také trvalky, bylinky, keře, stromy, různé rostliny s tím, že nechybí ani naučný panel, ze kterého se lidé mohou poučit, jaká rostlina dává pyl, nektar nebo medovici. Samotný areál využívá i nevčelařská veřejnost.

A jak je to tedy s historií?

Tato budova se historicky připomíná již v roce 1320 v listině biskupa Konráda. Zůstaly zde zachovány původní podlahy a klenuté stropy. Jedná se památkově chráněný objekt opravený místními lidmi roku 1986. Opravená budova postrádá původní bránu s vraty do zahrady a před vchodem už není vodní nádrž, která sloužila i pro blízký mlýn.

Mohou něco zajímavého zhlédnout návštěvníci i mimo včelařskou tematiku?

Určitě. V prostorách bývalého fojtství se nachází také Muzeum Chlebovic a Muzeum Bezručova kraje a návštěvníci se mohou hodně dozvědět z historie Chlebovic. Vše je podloženo fotografiemi a dochovanými předměty. Zajímavostí muzea jsou originály protifašistických letáků. Sbírka obsahuje i zachované kříže, sošky, domácí potřeby a mapu Chlebovic z roku 1855. Ve vitrínce je také sbírka papírových bankovek.

Kdyby se našly finance, věděla byste, jak s nimi naložit?

Pokud se najdou ještě další finanční prostředky, rádi bychom dobudovali naučnou zahradu se zastřešením historických úlů a popisem včelařsky významných rostlin. Celý areál bude sloužit k environmentální výchově jak nevčelařů, tak i včelařů. Nedílnou součástí je již včelařská prodejna, která je jednou z nejzařízenějších prodejen v republice a současně slouží i jako poradenské centrum.

Letos slavíte významné jubileum – 100. výročí založení místeckého včelařského spolku. Chystáte nějaký program?

Hlavní oslavy našeho výročí jsou 27. až 28. srpna, kdy v sobotu 27. srpna budou od 14 hodin probíhat včelařské přednášky a od 18 hodin máme připraven Country večer. V neděli se pak při slavnostní mši budou světit naše kroje i prapor a odpoledne bude probíhat v areálu Domu včelařů zábavné odpoledne s kulturními vystoupeními i medovým občerstvením.

Daří se vám realizovat plány?

Když jsem nastupovala v roce 2005 do funkce jednatelky, nenapadlo by mě, že vše, co jsme si přáli – nové muzeum, rekonstrukce, včelín a naučná zahrada, se podaří uskutečnit. Ukázali jsme, že neděláme jen klubovou činnost, ale především pracujeme s mládeží a veřejností, čímž se nám otevřely i cesty k dotacím jak z magistrátu, tak hlavně z Moravskoslezského kraje. Bez těchto finančních prostředků bychom to nedokázali, protože se jako nájemci musíme starat a hlavně utáhnout provoz domu včelařů.Dvě rekonstrukce prováděné Magistrátem Frýdku-–Místku jsou na této budově určitě poznat.

Má včelařství nějakou budoucnost? Nehrozí mu zánik?

Ubývá včelstev a včelařů a naše společnost stále opomíjí důsledky tohoto stavu. Co by se stalo, kdyby bzukot včel z naší přírody vymizel nebo kdyby se počet včelstev snížil na polovinu, na třetinu, na zlomek současného stavu? Neměli bychom med, ale zde úvaha nekončí. Měli bychom málo ovoce, protože především včely opylují květy stromů, a tím umožňují tvorbu plodů a semen. Měli bychom velké problémy se zeleninou, s jetelem, mákem, vojtěškou, luštěninami, řepkou, prostě se všemi druhy zemědělských plodin. Neexistence včel by asi změnila tvář naší krajiny. Zmizely by pestré barvy luk, mezí a palouků – a zůstaly by jen zelené tóny větrosnubných trav. Začínáme tušit ekologickou katastrofu neznámých rozměrů a následků. Podle zahraničních pramenů by vymřelo v Evropě ve velmi krátkém čase asi dvacet tisíc druhů rostlin.

Můžete poradit nějaký účinný recept, jak zmírnit včelí bodnutí?

Každopádně vyškrábnout včelí žihadlo, protože včela si vytrhává s žihadlem i jedový váček a pokud byste jej zmáčkli, tak si vstříknete ještě zbytek jedu do tělíčka. Zachovat klid a místo natřít octem či cibulí. Je to trošku bolestivé, ale vlastně dostanete lék, zatímco včela dělnice umírá.

Pokud by měl někdo zájem si prohlédnout muzeum – kdy se může zastavit?

Muzeum je otevřeno v sezoně od dubna do října vždy v pátek od 9 do 17 hodin a v sobotu od 9 do 12 hodin. Hromadným zájezdům, které mohou přijet kdykoliv po domluvě, je kromě prohlídky nabídnuta i videoprojekce o životě včel, přednáška o včelích produktech, ukázka výroby svíček, medové občerstvení. K dispozici je i včelařská prodejna, kde si návštěvník může koupit pravý med, včelí produkty i včelařské potřeby.

Hromadné zájezdy je nutno objednat na telefonním čísle 603 542 619, bližší informace naleznete také na internetu www.vcelaricifm.cz.