Smutná bilance uplynulých týdnů ukazuje na stále se opakující skutečnost tragických a závažných následků dopravních nehod, jejímiž účastníci jsou motorkáři. Nemusí jít vždy o porušení zákona ze strany řidiče jednostopého vozidla. „Ovšem neoddiskutovatelnou pravdou je, že řidiči a jejich spolujezdci na motocyklech jsou při kolizi daleko více ohroženi než účastníci silničního provozu v automobilech,“ potvrdila Daniela Vlčková z Krajského ředitelství policie Moravskoslezské­ho kraje.

Proto se policisté snaží rizika těchto dopravních nehod eliminovat pořádáním různých dopravně-bezpečnostních akcí. Poslední taková akce se konala v neděli 29. května. Pro naplnění preventivního účelu byla pro kontrolní stanoviště vybrána serpentinami bohatá silnice nad přehradou Šance v katastru obce Staré Hamry. Policisté odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, Městského ředitelství Ostrava a Územního odboru Frýdek-Místek se výhradně zaměřili na motorkáře. Kontrolovali zejména dodržování povolené rychlosti, správné předjíždění a způsob jízdy.

Zkontrolovali celkem 65 vozidel, z toho bylo 63 motocyklů. Jeden z kontrolovaných motorkářů neměl řidičský průkaz. V evidencích policie zjistila, že Okresní soudy v Prostějově a Olomouci mu mimo jiné uložily tresty, které spočívaly v zákazu řízení motorových vozidel až do dubna 2014. Dále zjistili, že čtyřicetiletý muž nenastoupil do výkonu trestu odnětí svobody. Zadrželi jej a předali kolegům policejního obvodního oddělení ve Frýdlantu nad Ostravicí. V blízké budoucnosti jej čeká nejen pobyt ve vězení, ale také další trestní stíhání – tentokrát pro přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. U dalších dvou mužů, jeden řídil automobil a druhý motocykl, dechová zkouška prokázala přítomnost alkoholu v dechu. Jelikož u obou se jednalo o hodnotu pod 1 promile alkoholu, jsou podezřelí ze spáchání přestupku.

Zpestření rutinní kontroly policistům poskytl mladík, který hlídce na znamení nezastavil a pokusil se ujet. Ovšem to mu nebylo nic platné. V krátké vzdálenosti jej policista na služební motorce dojel a zastavil. Mladý řidič, který měl motocykl ve svém vlastnictví teprve několik dnů, u sebe neměl potřebný technický průkaz. Honička s policisty jej „stála“ 2 500 korun v podobě blokové pokuty.

Kromě výše zmiňovaných porušení zákona policisté zjistili dalších dvanáct přestupků v dopravě, za které uložili blokové pokuty v celkové výši 8 300 korun. „Dopravně-bezpečnostní akce tohoto charakteru budou probíhat i nadále. Policisté se zaměří na úseky, kde často dochází k dopravním nehodám nebo porušování předpisů,“ přislíbil tiskový mluvčí Policie ČR ve Frýdku-Místku Vlastimil Starzyk. Smyslem těchto akcí je připomínat povinnosti, které vyplývají ze zákona o provozu na pozemních komunikacích – a tím v co nejvyšší možné míře snižovat rizika vzniku dopravních nehod a jejich následků.