„Myšlenku na dřevorubeckou soutěž jsem ve své hlavě nosil už poměrně dlouho. Moc dobře jsem ale věděl, že sám se svou firmou Turpil bych takovou soutěž neutáhnul nejen finančně, ale rovněž ani po organizační stránce. Měl jsem prostě štěstí na partnery a dobré lidi, takže díky obci Vendryně a firmě Zaklad zieleni z polského Dziengielowa a obci Goleszow z Polska se to nakonec povedlo,“ prozradil Karel Turoň. Jak dále řekl, organizační štáb byl původně ve čtyřech lidech. „Den před akcí a během ní se ovšem zmnohonásobil díky pomoci místních spolků a našich firemních spolupracovníků. Jsem potěšen, že lidé ve Vendryni správně pochopili, že je to nová výzva k akci s pozitivním charakterem, která nemá v regionu obdoby. Pevně věřím tomu, že se stane novou tradicí, něčím, s čím si ostatní budou Vendryni spojovat,“ zamyslel se Karel Turoň, který již nyní plánuje, jak bude vypadat další ročník.

„Rádi bychom pozvali více vystavovatelů z lesnického oboru, umím si představit i konferenci o pěstování lesa. Budu rád, když se zapojí širší lesnická veřejnost. Musíme taky přemluvit počasí, aby k dalšímu ročníku bylo shovívavější,“ hleděl optimisticky do budoucnosti Turoň, který byl během prvního ročníku akce spokojen s hlavním rozhodčím Stanislavem Červenkou – vedoucím odborného výcviku na SŠ lesnické a zemědělské ve Frýdku Místku. „Přiblížil nám pravidla soutěže mezinárodním normám, takže podmínky i rozhodování byly pro všechny rovné. Také mě potěšilo i to, že diváci přijeli ze širokého okolí, takže akce nebyla čistě pro obecenstvo z Vendryně nebo Třince, ale vlastně regionálního charakteru,“ ocenil Turoň, jenž se přiznal k tomu, že má k dřevorubectví silný vztah.

„Já sám jsem totiž vyučen v oboru a několik let jsem jako dřevorubec i pracoval. V současné době už ale nechodím kácet na kubíky, ale specializuji se na rizikové stromy a arboristiku – tady stromovou chirurgii. K oboru jsem tíhnul odmala. Každopádně bych chtěl dodat, že i na této soutěži se projevilo to, že dřevorubec má blíže k vrcholovému sportovci,“ zamyslel se Turoň, který má obchod se zahradní technikou. „Doba na podnikání určitě není jednoduchá. Věřím ale, že pozitivním přístupem a příkladem vše zlomíme. Určitě také neplatí pravidlo, že trh je nasycen, neustále hledáme nové trhy. Lidé v regionu nás znají a ví, že u nás koupí dobré značky a výrobky, které sami testujeme. Samozřejmě poskytujeme i servis až do zahrady,“ sdělil Turoň, jenž prozradil, u čeho si nejvíce odpočine.

„Mám svou práci velmi rád, takže odpočívám třeba tím, že ořezávám stromy. Mám vždy dobrý pocit z toho, když se to povede. Potěší mě taky, když vymyslím novou metodu, vylezu někam, kde jsem si myslel, že to nejde. Rád taky relaxuji na horách. Už mám i naplánovanou letošní dovolenou. Chystám se na Ukrajinu, Podkarpatskou Rus a její poloniny,“ dodal Turoň s tím, že v mládí chtěl být hajným.