Speciální pedagogické centrum (SPC) Frýdek-Místek připravilo výstavu kompenzačních pomůcek, které pomáhají a usnadňují život jak lidem, kteří se o hendikepované osoby starají, tak samotným osobám s tělesným postižením.

„Jedná se o první výstavu tak širokého rozsahu. Oslovili jsme několik firem, z nichž patnáct jich zde prezentuje kompenzační pomůcky, výpočetní techniku, výukové programy a mnoho dalších. Výstava svým zaměřením není určena pouze lidem s tělesným postižením, užitečné informace zde mohou načerpat i školy, ale i širší veřejnost. Lidé se zde mohou dozvědět jednak spoustu informací, ale zejména budou mít příležitost předvedení či vyzkoušení vystavovaných pomůcek. Výhodou jistě je i konzultace s jejich výrobci,“ upřesnila Edita Satinská, vedoucí Speciálního pedagogického centra.

„Po pěti letech mám nárok na nový vozíček, takže jsem tady, abych si je mohla všechny osobně vyzkoušet. Moc se mi líbí tento, na kterém zrovna sedím. Každopádně mě zajímají také i ostatní výrobky, co se zde nabízí,“ prozradila Bára z Frýdku-Místku.

„Abych pravdu řekla, víc se mi to líbilo ve stříbrné barvě,“ usmívala se další žena nad černým gumovým návlekem, který konzultant právě nasadil na obruč vozíku. Návlek slouží vozíčkářům se špatným úchopem k lepší ovladatelnosti.

„Člověk, který má horší úchop, ruce mu kloužou po obručích a má pak špatný záběr. Dávají se také tetraplegikům, což jsou lidé s postižením všech čtyřech končetin,“ vysvětlil Michal Vašíček, produktový specialista společnosti Meddico.

Svůj informační stolek na výstavě měla i firma Car Club, kde návštěvníci mohli dozvědět více o komplexním programu řešení dopravní mobility. Nabízí nejen pomoc při nákupu vozidla, ale i jeho úpravy pro konkrétní postiženou osobu.

„Provádíme rovněž pojištění kompenzačních pomůcek, což jistě u těch dražších věcí, jako jsou například vozíky nebo invalidní dětské kočárky je důležité. Tyto pomůcky mají klienti většinou propůjčeny nebo pronajaty a v okamžiku, kdy dojde ke škodě či krádeži, klient by neměl ani kompenzační pomůcku a navíc by ji musel finančně uhradit,“ vysvětlila Dagmar Kotlíková, reprezentantka firmy Car Club s tím, že mimo jiné zajišťují také pojištění státního příspěvku.

Návštěvníci si mohli také vyzkoušet takzvaný motomed. Jedná se o pohybový přístroj na procvičování nohou, proti ochabování svalů při dlouhodobém pobytu na lůžku či vozíku.

„Využívají jej hlavně lidé se sníženou pohyblivostí. To znamená vozíčkáři, nebo lidé po úrazech. Jsou jimi vybaveny stacionáře, rehabilitační střediska, lázně a podobně. Motomed zabraňuje proleženinám,“ řekl Lukáš Hajný, zástupce firmy Repo-Reck.

Za výstavou stojí především práce a úsilí mnoha lidí, bez kterých by ti ostatní měli podstatně menší šanci si prohlédnout a vyzkoušet tolik kompenzačních pomůcek na jednom místě.

„Za celý organizační tým Speciálně pedagogického centra bychom rády poděkovaly panu Bartončíkovi z Katolického lidového domu za velice profesionální a mimořádně vstřícný přistup k organizaci Prezentace kompenzačních pomůcek, pořádané naší organizací," uzavřela Edita Satinská.