Mnozí z nich vypadali unaveně, protože na cestu vyrazili bezprostředně po směně. Zdůrazňovali, že nechtějí nikoho poškodit, ale rázně vyjádřit odpor vůči změnám, které chystá vláda.

„Tady v autobusech je nás zatím 105, další lidi už jsou v Praze. Ještě se vracíme pro pět chlapů do Havířova,“ řekl před odjezdem z Ostravy místopředseda odborů závodu ČSA Dolu Karviná Zdeněk Stronček. Autobusy nabíraly lidi postupně v Orlové, Karviné, Stonavě či Českém Těšíně. „Většina chlapů je po ranní šichtě, někteří po noční. Vycházelo jim to na minutu, stihli se akorát osprchovat,“ řekl Stronček.

Podle Josefa Silvášiho, který pracuje v Dole Darkov, je třeba se proti chystaným reformám nějak postavit. „Vláda se chová opravdu arogantně a to, co pro nás připravuje, je pro normální lidi, aspoň tady na Ostravsku, kde se pracuje v těžkém průmyslu, neúnosné,“ řekl Silváši před nastoupením do autobusu.

Stávku schvaluje i Richard Šimek z Dolu ČSA. „Ta zdravotní a důchodová reforma, co připravují, určitě pro nás pracující nebude znamenat nic dobrého,“ řekl Šimek.

Zaměstnanci důlní firmy OKD vyjeli do Prahy ve svém volnu nebo si vzali dovolenou. „Nechtěli jsme omezovat ani přerušovat výrobu, ale demonstrovat svou nespokojenost,“ řekl Stronček. Horníci zatím netuší, jak přesně bude protest v Praze vypadat. „Co se domluví, to uděláme. Blokáda cest nebude, spíš půjdeme na ministerstva, na vládu,“ říkali horníci.