V současné době v zařízení pracuje padesát zaměstnanců a město předpokládá, že dotace na náklady provozu pro letošní rok budou činit 19 milionů korun. Aktuálně je v zařízení ubytováno třiadvacet klientů při kapacitě čtyřiatřiceti lůžek.

Co je důvodem toho, že hospic není naplněn zcela na sto procent, ale zhruba z poloviny? Na to se zeptala rady města Pavla Walková, zastupitelka města (ODS).

„Od začátku roku probíhala intenzívní jednání s Ministerstvem zdravotnictví a se zdravotními pojišťovnami o získávání zdravotních smluv, se kterými se průběžně podepisují smlouvy. Představa, že mávnutím proutku naplníme třicet hospicových lůžek pacienty, není ta správná myšlenka,“ prohlásil náměstek Libor Koval.

„Já si myslím, že hospic nebude našemu městu dělat nikdy ostudu, že to je zařízení, které tady patří, a jsem rád, že bylo postaveno. V současné době máme podepsány smluvní úvazky se všemi pojišťovnami,“ ujistil Miroslav Adam (ČSSD).

Na jeho odpověď reagovala opět Walková otázkou, proč hospic není kapacitně naplněn, když se stavěl z důvodu toho, že ta místa tady původně nebyla. „Poslední řízení v Praze na ministerstvu bylo letos na jaře. Bylo to velice nepříjemné. To není o tom postavit barák. My jsme postavili barák, ale pojišťovny určují pravidla hry. A já, když jsem v Praze byl na jednání s vedoucí sociálního odboru, tak jsem si říkal, kdybych tam měl jet ještě jednou, tak už tam nejedu,“ reagoval lékař Adam.

„Když se hospic začal stavět, doufala jsem, že na něj bude nějaký podobný pořadník, jako je například u domovů důchodců. Od osob, které nechtějí být jmenovány, vím, že ne všechny smlouvy jsou uzavřeny, jak se tady tvrdí. Nevím, co je na tom pravdy, ale údajně hospic nesplňuje všechny podmínky, aby mohly být smlouvy s pojišťovnami uzavřeny. Navíc, žádosti byly podány pozdě, nebylo nic předjednáno. To znamená, že hospic momentálně obývají pouze bohatí lidé a ti, kteří mají příspěvek na péči. Chudí se tam díky pojišťovnám nedostali,“ vyslovila se po jednání Pavla Walková.