Návštěvníci na trzích najdou na 30 prodejních stánků s ovocem a zeleninou, mléčnými i uzenářskými výrobky, od července možná i z pštrosího masa, vejci, kořením, pečivem, květinami a podobně. Ochutnat budou moci také místní speciality nebo si zakoupit řemeslné výrobky, včetně košíků, jako stvořených pro přenos či uskladnění zakoupených produktů.

„Cílem Beskydských farmářských trhů je podpořit místní farmáře a potravináře a zvýšit zájem místních obyvatel o produkty pěstované a vyráběné v našem regionu. Věříme, že kupující se sami přesvědčí o kvalitě místních výrobků, které jsou v mnoha případech kvalitnější, než ty z dovozu,“ řekl náměstek primátora Michal Novák, který je iniciátorem i garantem projektu.

Trhy se budou konat co čtrnáct dní ve čtvrtek, tento den byl zvolen s ohledem na tradici ve městě. „V minulosti u nás patřil každý čtvrtek trhům, s nástupem hypermarketů se trhy z města vytratily, ale v posledních letech začaly zaznívat požadavky na jejich obnovení, a proto jsme se rozhodli tuto tradici do města vrátit,“ vysvětlil náměstek Novák s tím, že trhy se budou konat na náměstí Svobody, které má ideální dostupnost. V jeho blízkosti je několik zastávek městské hromadné dopravy a motorizovaní návštěvníci mají možnost parkování v těsné blízkosti náměstí.

Při výběru farmářů a drobných výrobců, kteří budou nabízet své produkty na Beskydských farmářských trzích, byl kladen důraz na to, aby se do prodeje nedostalo zboží, které je vyráběno velkoprůmyslově nebo zakoupeno v supermarketech. Na dodržování podmínek prodeje bude dohlížet provozovatel trhu, kterým je statutární město Frýdek-Místek, zejména pak pracovníci živnostenského ú­řadu.

„Zájem o prodej na Beskydských farmářských trzích nás překvapil. Nabízet na nich své výrobky projevilo více zájemců, než jsme oslovili. S ohledem na počet stánků tedy dojde k určitému koloběhu prodejců, to znamená, že prodejci se budou ve stáncích střídat a někteří nebudou na trzích přítomni pravidelně,“ doplnil Novák.

Beskydské farmářské trhy na místeckém náměstí Svobody budou slavnostně zahájeny 30. června. Příjemnou atmosféru na nich v tento den navodí místní folklorní soubor Ostravička. Konání Beskydských farmářských trhů je podpořeno dotací ve výši 150 tisíc korun. Z těchto financí město zajistilo mimo jiné i 16 vlastních stánků pro prodejce.