„Na oslavě máme plno vystoupení. Jedná se zejména o taneční se směrem na Sokol, proto je k vidění hodně aerobiku,“ prozradil šéf TJ Sokol Staříč Radim Koška. Ale nechyběla ani cimbálovka, Jiří Schelinger revival či mažoretky „staršího“ data narození z nedalekého Paskova a nebo kouzelník pro děti.

Radim Koška dělá starostu necelý rok. „Vlastně se teprve zajíždím, ale jsem rád, že tohle výročí můžeme slavit,“ doplnil Koška s tím, že mají na sto osmdesát členů. „Máme hodně sportovních skupin. Jedná se o taneční skupinu No Comment, lední hokej, volejbal, nohejbal, cvičení žen, petanque, stolní tenis, aerobic a badminton,“ vypočetl Koška a dodal: „Je dobře, že je velká základna. Ale už i na vesnicích to nebývá takové, jako bývávalo.“ Jedním z netradičních sportovních družstev ve Staříči jsou petanquisté. „Fungují deset let. Účastní se soutěží, umísťují se, jezdívají po celé republice,“ dodal Koška.

Právě před Radimem Koškou vedl zdejší Sokol Milan Balcar. Ten se ho ujal v roce 1991 a vydržel v jeho čelo do minulého roku. „Po revoluci v roce 1989 zde opět vznikl Sokol Staříč. Neměli jsme žádné zázemí, nebylo tady nic. Vlastně tu byl jeden takový pavilonek či spíše bouda se stříškou. Ale díky obecnímu úřadu jsme získali nové zázemí. Proto musím pochválit již zesnulého tehdejšího starostu Güntera Zajitze za vše, co pro nás udělal,“ řekl Deníku při oslavách Balcar s tím, že zde vznikl super kolektiv. „Ale ve Staříči fungují i ostatní spolky, ať to jsou důchodci, zahrádkáři, chovatelé, hasiči. Tady to prostě žije,“ doplnil Balcar, který v červnu oslavil sedmdesát let. „To byl také důvod, proč jsem minulý rok předal žezlo mladým. Můj nástupce je svědomitý a já se jen dívám, jak to pokračuje, ale když je třeba, tak pomůžu. Mám velmi dobrý pocit, jak to tady funguje,“ uzavřel Balcar. (mach)