Důvod? Vedení města už došla trpělivost s majiteli aut, kteří se vymlouvali, že je ve městě málo parkovacích míst a podobně.

„Strážníci za odstranění botičky nic neúčtovali a řidiči na místě prohřešku pouze vyměřili pokutu za špatné parkování. Praxe se mění proto, že řidiči aut se velmi často vymlouvali na to, že nevědí, kdo auto nevhodně zaparkoval, a instalace botiček byla proto zcela neúčinná.

Městská policie v Havířově k tomuto kroku přistoupila na základě zákona o obecní policii,“ vysvětlila mluvčí havířovského magistrátu Eva Wojnarová a dodala, že pokutu za špatné parkování řidič samozřejmě zaplatí i nadále.

Například při třísetkorunové pokutě nově řidič zaplatí osm set korun, což už je citelný zásah do peněženky.

Havířov je však pravděpodobně jediným městem na Karvinsku, kde se toto opatření chystá. Manipulační poplatek za botičku nemají v úmyslu zavádět nikde jinde.

„O zavedení manipulačního poplatku neuvažujeme zejména kvůli množství cizinců, které ve městě máme. Zbytečně by nám taková pokuta přidělala práci, která by k ničemu nevedla. Umím si ale představit, že v Havířově je situace jiná,“ objasnil svůj postoj ředitel Městské policie v Českém Těšíně Petr Chroboczek.

Také jeho karvinský kolega Jaroslav Kolek potvrdil, že o zpoplatnění instalace a odstranění botičky neuvažují. Vysvětlil, že výše blokové pokuty se odvíjí od závažnosti přestupku a je dána zákonem. „Nejvyšší možná pokuta jsou dva tisíce korun,“ uvedl Jaroslav Kolek.

Cena za špatné parkování se tedy v Karviné vyšplhá nejvýše na dvoutisícovou částku, v Havířově to může být ještě o pět set korun více.
Cena za odstranění technických zábran zahrnuje mimo jiné náklady na výstroj a výzbroj hlídky městské policie, náklady na pořízení a údržbu botiček i část mzdy hlídky, která jede botičku odstranit. Ročně nasadí městští policisté v Havířově okolo sedmi set botiček.

LIBOR PRISTÁŠ
MARKÉTA LARYŠOVÁ