V Havířově byl kvůli rychlému vzestupu hladiny řeky Lučiny vyhlášen III. povodňový stupeň. "Přestože Žermanická přehrada neodpouští, vody ze svahů a bočních přítoků je tolik, že se řeka naplnila a byli jsme nuceni vyhlásit povodňový stupeň," řekl před 15. hodinou tajemník havířovského magistrátu Milan Menšík.

Hasiči jezdili od případu k případu

"Hlášení o zásazích se v oblasti Havířova začala množit kolem 13. hodiny. Od té doby jsou jednotky venku a pomáhají odstraňovat následky přívalového deště," řekl velitel havířovských profesionálních hasičů Pavel Budina. O pomoc požádala hasiče i posádka utopeného auta. "V Karvinské ulici hasiči vytahovali pomocí navijáku osobní auto se třemi cestujícími. Vozidlo bylo zatopeno asi 40 cm vody," potvrdil mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

K několika zásahům byli vysláni i dobrovolní hasiči. „Jednotka čerpala vodu ze sklepů. Byli například v domě na Opletalově ulici v Šumbarku,“ řekl velitel SDH Havířov Město Emanuel Došlík. Pomoc hasičů si vyžádali také na místním koupališti. Voda tam zaplavila strojovnu.

Prudký příval dešťové vody nestačila pobírat kanalizace. Kde nemohla voda volně odtékat, vlila se do budov. Zaplaveny byly silnice, chodníky a parkoviště. Kvůli vysoké hladině vody v podjezdu pod železniční tratí musela být doprava v obou směrech uzavřena. Policisté všechna vozidla odklánějí na objízdné trasy. Dočasně byla omezena doprava i na jiných silnicích.

Pod vodou se ocitla i budova havířovského magistrátu. "Voda nám sice natekla do sklepních prostor, ale škody nejsou nijak velké, spíše symbolické," řekl tajemník Menšík.

Po 18. hodině se situace uklidnila. Všechny silnice byly průjezdné. Strážníci městské policie však nadále sledovali hladinu řeky Lučiny a nechali evakuovat psy z blízkého psince. Do vylití z břehu v té době scházel zhruba jeden metr. Po 19. hodině začala hladina Lučiny klesat.

V Bohumíně zrušili kvůli extrémním srážkám vodácké otevírání Odry

V Bohumíně ruší vodácké otevření meandrů řeky Odry i místní městské půjčovny lodí. To se mělo uskutečnit v sobotu 2. července v 9 hodin dopoledne. Kvůli očekávaným extrémním srážkám a povodňové pohotovosti se však akce o tři týdny odkládá. Náhradní termín pro otevření je v sobotu 23. července. „S ohledem na prognózy průtoků na Odře a Olši musíme vodácké otevírání zrušit. V pátek v poledne by měl být průtok v Bohumíně na Odře až 500 m³/s, za soutokem s Olší v Polsku dokonce 1000 m³/s. Řeku je možné bezpečně sjet, když je průtok nižší než 60 m³/s. Při vyšším průtoku je její sjíždění příliš riskantní a životu nebezpečné. S našimi polskými partnery jsme se už proto dohodli na náhradním termínu,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Frýdek-Místek: Průtrž mračen zatopila několik sklepů

Při silné bouřce zaznamenali ve čtvrtek 30. června v odpoledních hodinách profesionální hasiči na Frýdecko-Místecku a Třinecku jen několik výjezdů. „Odčerpávali jsme vodu z vytopených sklepů. Moc těch případů ale nebylo. Žádná řeka nebo potok se nevylil. O nic dramatického nešlo,“ uklidňoval operační důstojník Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje. (sru)

Výstraha meteorologů z ČHMÚ
Počasí na Moravě a ve Slezsku ovlivňuje tlaková níže se středem nad Ukrajinou.Večer a v noci na pátek očekáváme na severovýchodě Moravy a Slezska vydatný déšť se srážkovými úhrny 20-50 mm ve Zlínském a Olomouckém kraji, 30-70 mm v kraji Moravskoslezském. V oblasti Beskyd mohou srážky dosáhnout 80-100 mm. Srážky budou v pátek během dopoledne slábnout. V reakci na předpokládané trvalejší srážky v horských oblastech Moravskoslezského a Zlínského kraje lze během nočních hodin očekávat prudké vzestupy hladin především menších toků, zejména v povodí Olše, Ostravice, Bečvy a pravostranných přítoků Odry. Předpokládá se četné dosažení 1. SPA, v povodí Olše, Ostravice a horní Bečvy i 2. SPA. Na malých tocích v povodí Olše a Ostravice mohou hladiny krátkodobě dosáhnout až 3. SPA.
V okresech Karviná, Frýdek Místek, Ostrava a Nový Jičín se vyskytuje pás velmi silných bouřek, které postupují zvolna směrem k jihu. Podle radarových odhadů může v nejbližších dvou hodinách v přívalových deštích v těchto okresech spadnout 30 až 50 mm srážek.
Možné škody a doporučení: V oblastech zasažených přívalovými dešti lze očekávat rychlý odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků, potoků a jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst, ulic, sklepů, podemletí komunikací apod.