Na vytrvalý déšť reagovali vodohospodáři. Po opadnutí řeky Lučiny mohli už v noci na pátek zvýšit odtok z Žermanické přehrady. Postupně jej zvyšují tak, aby v oblasti Havířova nehrozilo vylití řeky z koryta. Také sousední Těrlická přehrada má otevřená stavidla. Vodohospodáři tam odpouštějí necelých 20 kubických metrů za sekundu. Na tamní hrázi probíhají stavební práce na přelivu, které velká voda nesmí ohrozit.

Koryta potoků a řek jsou plná

Některé toky dosáhly povodňových stupňů. V Palkovicích se v pátek ráno rozvodnil potok Olešná. V sedm hodin měl 144 centimetrů, což znamená první stupeň povodňové aktivity. Hladina řeky Ostravice ve Frýdku-Místku zatím vystoupala na 306 centimetrů, ve městě od osmé hodiny ráno platí první povodňový stupeň. V prvém stupni je také Baštice v Bašce a Lučina v Bludovicích a Havířově. Do druhého stupně vystoupala už ráno Stonávka v Těrlicku-Hradišti. Před polednem dosáhla i třetího stupně, pak ale začala klesat.

V obcích a městech jsou v pohotovosti povodňové štáby

V Havířově už od čtvrtku pravidelně objíždějí riziková místa členové povodňové komise a strážníci. Ve čtvrtek řešili evakuaci psů z psince, který je u břehu řeky Lučiny. Hasiči také odstranili ocelové lano upevněné nad hladinou mezi stromy, za které se zachytávaly větve unášené proudem. V pátek proud přinesl velký kmen, který zůstal u mostu. Strážníci kontrolují, zda nehrozí ucpání průtoku a vylití řeky. Hlídají také říčku Sušánku, která zatím zaplavila jednu méně frekventovanou ulici.

Až do 13. hodiny byla v Havířově uzavřena silnice od Ostravy k velkému rondelu. "Jízdní pruhy tam zalila voda. Místy je voda vysoká 10 až 15 centimetrů. Doprava je odkláněna na Havířov-Šumbark přes Anglickou ulici," informovala policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Doprava byla obnovena poté, co voda ze silnice ustoupila.

Těrlicko: „V Hradišti jsme provedli opatření, aby se voda nevylila z koryta. Dobrovolní hasiči tam postavili provizorní protipovodňovou bariéru. Vysláni byli také do centra obce k uvolnění zanesené kanalizace,“ řekl starosta Těrlicka Martin Polášek.

Bruzovice: Následky velké vody odstraňují v Bruzovicích. Živel tam zaplavil sklep obecního úřadu, před budovou se vytvořilo velké jezero a hlavní silnici zatarasil strom i popadané větve.

Třinec velká voda přímo neohrožuje, úřady jsou však v pohotovosti. „Situace je zatím stabilizovaná, nicméně útvar krizového řízení ji neustále monitoruje, sleduje meteorologické předpovědi a tendence hladin vodních toků. Není zatím vyhlášen žádný stupeň povodňové aktivity, nejsou hlášeny žádné škody,“ řekla před 10. hodinou Šárka Szlaurová z třinecké radnice. „Členové povodňové komise jsou v bdělosti, aktivizují se kontakty na členy a náhradníky v povodňové komisi, tak aby v případě potřeby byli všichni dostupní a akceschopní,“ dodala.

Frýdek-Místek: Vydatné deště, které zvedly hladinu řeky Ostravice ve Frýdku-Místku, v pátek po desáté hodině ustaly. Ve městě již prakticky neprší. „Řeka dnes v osm hodin dosáhla nejnižšího, prvního stupně povodňové aktivity, což je stav bdělosti. Situace v současné době není nikterak dramatická,“ řekla dopoledne mluvčí magistrátu Jana Matějíková. Hasiči za posledních 24 hodin čerpali vodu ze zatopených sklepů jen na dvou místech, a to v lokalitě Malý Koloredov v Místku a na Hlavní třídě ve Frýdku, potvrdil Karel Fleischer z frýdecko-místecké stanice HZSMSK. „Přesto žádáme zejména řidiče, aby byli za volantem opatrní, na silnicích se místy tvoří kaluže vody, které mohou zapříčinit dopravní nehodu,“ uvedla Matějíková.

Hladiny Odry a Olše se zvedly, ale vylití nehrozí
Zvýšené hladiny Odry i Olše v BohumíněZatím však vytrvalé nezpůsobily větší problémy. V noci na pátek vyjížděli strážníci jen ke dvěma menším zásahům. Problémy byly ve Skřečoni, kde se kvůli ucpaným česlům začala vylévat na silnici voda, poblíž kruhového objezdu v ulici 1. máje. Na místo vyrazili dobrovolní hasiči ze Skřečoně, kteří česla vyčistili a obnovili průtok příkopu. Vodu se povedlo z komunikace odstranit. Ucpaný kanál zase dělal paseku také u družstevního domu v Šunychelské ulici v Novém Bohumíně.
Hladina řeky Odry se v Bohumíně se kvůli vytrvalým dešťům zvedla za posledních 24 hodin více než dvakrát. Ve čtvrtek v 5 hodin ráno byla na úrovni 129 centimetrů, v pátek v 5 hodin ráno dosáhla 276 centimetrů. Průtok v Odře 161 metrů krychlových za sekundu. Olše ve Věřňovicích měla ve čtvrtek ráno v 5 hodin 93 centimetry, v pátek v 5 hodin ráno 178 centimetrů. (toj)

Déšť by měl ustávat, pršet nepřestane

Podle předpovědi by mělo pršet do pátečního odpoledne a také v noci ze soboty na neděli. „Rozhodně neočekáváme žádné prudké bouřky s přívalovými dešti. Ráno jsme konzultovali předpověď s meteorology a podle modelů by déšť měl postupně ustávat. Další srážky se očekávají ze soboty na neděli, kdy má přes naše území přecházet další vlna“ řekl vodohospodář Pagáč.

Libor Běčák
Marek Cholewa

Výstraha meteorologů z ČHMÚ
Počasí na Moravě a ve Slezsku ovlivňuje tlaková níže se středem nad Ukrajinou. Srážky budou v pátek během dopoledne slábnout. V reakci na předpokládané trvalejší srážky v horských oblastech Moravskoslezského a Zlínského kraje lze během nočních hodin očekávat prudké vzestupy hladin především menších toků, zejména v povodí Olše, Ostravice, Bečvy a pravostranných přítoků Odry. Předpokládá se četné dosažení 1. SPA, v povodí Olše, Ostravice a horní Bečvy i 2. SPA. Na malých tocích v povodí Olše a Ostravice mohou hladiny krátkodobě dosáhnout až 3. SPA.