Jedná se o první dítě nalezené ve vyhřívané schránce, která zde funguje od listopadu 2008.Vzhledem k tomu, že se tak stalo na den upálení Jana Husa, dostala jméno Jana.

„Dvířka babyboxu se otevřela v 11:35:19, alespoň tak mi to do mobilu ohlásil pager. S doktorem jsme holčičku pojmenovali Jana Husová. Je zcela zdravá, čistá a oblečená. Je to 52. děťátko v českých babyboxech. Váží 3250 gramů, měří 49 centimetrů,“ oznámil zakladatel babyboxů v České republice Ludvík Hess.

Tuto informaci potvrdil také neonatolog a sloužící lékař na JIP a novorozeneckém oddělení nemocnice Radim Dudek.

V České republice je celkem 44 takovýchto vyhřívaných schránek.

„Osobně bych si přál, kdyby se do něj žádné dítě nikdy nedostalo. A pokud se tak přece jen stane, budu rád, že se díky tomu zachránilo," podotkl před lety Ludvík Hess, když slavnostně uváděl babybox do provozu.

Box je instalován v pavilonu A v blízkosti nemocničního parku. Umístění je záměrné. Je zde méně ruchu a je tak zachována intimita. Matka může nepozorovaně dítě vložit do babyboxu a odejít bez zájmu jiných osob. Zdravotnický personál má možnost vyzvednout dítě přímo z budovy.

Důvody, proč se vlastní matka nemůže postarat nebo vychovávat svoje čerstvě narozené miminko mohou být různé. Tím, že jej však vloží do předehřátého boxu, dá mu šanci na život s případnými adoptivními rodiči. Pro odkládající osobu je také ve schránce připraven lístek s informací o dalším osudu dítěte a o možnostech, jak jej získat zpět.

„Když do boxu matka vloží dítě, systém odešle na šest mobilů upozorňující zprávu. Jedna přijde i mi. Stejně tak se odešle zpráva v momentě, kdy sestry dítě vytáhnou a box bude nachystán pro případné další miminko," pochvaloval si systém Hess.

Výbor OSN pro práva dítěte s českými babyboxy nesouhlasí, jelikož prý porušují pět článků Úmluv o právech dítěte. Proto organizace doporučila státu ukončit tento projekt. Podle Hesse je to nedorozumění a nepochopení.

„Může za tím být i jazyková bariéra na půdě Ženevy. Babyboxy totiž plně souzní se všemi 54 články Úmluvy o právech dítěte z roku 1989. My tuto Úmluvu plně ctíme,“ ujistil Hess.