„Odložila jsem dítě kvůli chudobě. Moc mě to mrzí a chtěla bych svou holčičku zpět. Nemůžu bez ní být,“ napsala v jednom z e-mailů zoufalá matka Ludvíku Hessovi, „otci“ českých babyboxů. Právě do toho ostravského chtěla mladá žena zhruba před měsícem své dítě odložit. Když zjistila, že je mimo provoz, zavolala přímo do městské nemocnice a novorozenou holčičku přinesla do porodnice.

„Domnívám se, že rozhodnutí matky vzdát se dítěte bylo velmi racionální. Věděla, že děťátku nedokáže dát, co by potřebovalo, a že je nedokáže zabezpečit. Teď se situace zřejmě zlepšila a uvědomila si, že bez dítěte nedokáže žít,“ přibližuje Hess, co vyrozuměl z komunikace s matkou.

Na Ostravsku se nejedná o první případ, kdy by matka chtěla své dítě z babyboxu zpátky. Více čtěte v Souvisejících článcích

Holčičce dali zdravotníci jméno Zdenička Krásná. Její další osud postupoval stejně, jako by ji matka odložila do babyboxu. Po krátkém pobytu v nemocnici se novorozeně dostalo do Dětského centra Domeček v Ostravě-Zábřehu, kde je stále. Podle ředitele centra Zdeňka Novotného je holčička v pořádku a daří se jí dobře. Případ Zdeničky Krásné má teď na starosti odbor sociálních věcí ostravského magistrátu.

Rozhodne soud

„Jedna z úřednic je v kontaktu s matkou holčičky. Protože nepředložila rodný list dítěte, bude muset testy DNA prokázat, že je opravdu jeho matkou. Pokud se toto potvrdí, budou sociální pracovnice zjišťovat, jaká je sociální situace matky a zda je schopna se o své dítě postarat. O svěření dítěte do její péče pak rozhodne soud,“ popsala, co bude následovat, mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Dodala, že pro dítě už úředníci vybrali náhradní rodinu. „Když se matka ozvala, že by chtěla dítě zpět, byl proces adopce pozastaven,“ sdělila Vojkovská.
Zdenička je čtvrtým miminkem, které v ostravské městské nemocnici zachránili.

Nedávno se na babyboxy snesla tvrdá kritika ze strany OSN. Ta by je nejraději zrušila a do Česka vzkázala, abychom podpořili jiné služby pro matky s dětmi, které se ocitly v nouzi. S tím ale Hess nesouhlasí.

„Jsem přesvědčen, že babyboxy nijak neporušují Úmluvu o právech dítěte. Nejdůležitějším bodem je ten o ochraně života dítěte. Babyboxy jej jasně naplňují,“ vyjádřil se Hess. Děti nalezené v babyboxech jdou podle jeho dalších slov hned do náhradních rodin a vyhnou se ústavní péči. „I v případech, jako je ten, kdy matka chce své dítě zpět, aspoň úředníci zjistí, že jde o rodinu, kde něco není v pořádku, a mohou s ní začít pracovat,“ řekl Hess s tím, že odkládání dětí nepůjde nikdy zcela zabránit.

Babybox? Zbytečná věc

Ředitel dětského centra, kde se starají o nejmenší odložené děti, má ale na babyboxy úplně opačný názor. „Myslím si, že je to zbytečná věc. V Česku dobře funguje systém péče o matky s dětmi, které se ocitly v nouzi. Pokud by matka s dítětem přišla k nám, jsme schopni se o něj postarat a pomoci také jí,“ sdělil Novotný. Pokud by například matka malé Zdeničky přišla s dítětem sem, mohla jej tady nechat šest týdnů a do té doby si svou situaci vyřešit. „Ze zákona dítě nesmí jít šest týdnů k adopci a mezitím matka může své rozhodnutí přehodnotit. To ovšem u babyboxů neplatí, a pokud se matka v tomto případě rozhodne dítě dostat zpět, je to mnohem složitější,“ zmínil dále.

Dalším úskalím takto odložených dětí podle něj je, že není známa jejich totožnost. „Pokud matka odloží potomka do babyboxu, odborníkům chybí potřebné informace o rodičích dítěte – například o jejich zdravotním stavu, genetických dispozicích. Neznalost původu může být později komplikací i pro samotné dítě, pokud by své biologické rodiče chtělo někdy dohledat. „A podle mě má každé dítě právo znát své skutečné rodiče,“ uzavřel Novotný.