Velkokapacitní kravín chce na okraji města stavět zemědělská společnost Agricoop. O projektu mluví deset let, stále však nemá potřebná povolení.

„Odbor stavebního řádu a územního plánování vydal rozhodnutí o ochranném pásmu a také o umístění stavby, ovšem účastníci řízení se proti těmto rozhodnutím v těchto dnech odvolali. Po vyjádření účastníků řízení bude celá záležitost podle správního řízení zaslána na krajský úřad, kde ji budou posuzovat,“ řekla na dotaz redakce Šárka Szlaurová z třinecké radnice.

Kolik lidí se odvolalo, není jasné, ale účastníků řízení jsou řádově desítky. Odbor posuzoval žádosti Agricoopu už poněkolikáté. Dojnic mělo být původně až 800, v poslední době se mluví o pěti stech kusech. Projekt s oficiálním názvem „Racionalizace technologie pro skot – welfare v chovu zvířat“ má více než padesátimilionový rozpočet, firma chce stavbu financovat z dotace.

Místním lidem záměr nevoní a s výstavbou kravína opakovaně nesouhlasí ani oldřichovický osadní výbor. Kvůli záměru se už v minulosti podepisovaly petice, loni svůj nesouhlas pro jistotu zopakovalo asi 45 lidí. Argumentovali tím, že v oblasti jsou obrovské problémy s dopravou, navíc mají na dohled sběrný dvůr firmy Nehlsen.

„A ze třetí strany se má stavět kravín,“ upozorňuje šéf osadního výboru Marian Plucnar. Podle dřívějších informací se počítá se stavbou v mírném kopci, který má být zarovnán obrovským množstvím zeminy. Tu má podle propočtů přivézt 18 tisíc nákladních aut. Starousedlíci se obávají i zápachu. Plucnar míní, že kravín by byl pro místní lidi neštěstí. Navrhoval místní referendum či změnu územního plánu, avšak neuspěl. Podle radnice má vše v rukou už pouze státní správa.

Předsedou představenstva Agricoopu je třinecký zastupitel Gustav Pilch. Podle něj mají lidé na nesouhlas právo, ale stavba prý životní prostředí v Oldřichovicích nezhorší. „Proti občanským iniciativám nic nemám, já ale v ničem zákony neporušuji a normy dodržuji. My tam ty krávy chceme mít,“ prohlásil Pilch.

Říká, že firma by pak mohla zvýšit i počet zaměstnanců. To, že se obě strany nedokážou dohodnout, se ukázalo už před čtyřmi lety, kdy o umístění stavby rozhodoval po odvolání kritiků projektu kraj. Ten nakonec v lednu 2008 vydané územní rozhodnutí zrušil, čímž celou záležitost vrátil třineckému stavebnímu úřadu k novému projednání. Nyní je jasné, že krajští úředníci se budou muset kravínem zabývat znovu – a potrvá to opět několik měsíců.