Chtějí tak využít nabídky Technických služeb Frýdek-Místek, které je ve svém záměru plně podporují a nabízejí využití stojů a techniky. Lysou horu navštíví ročně tisíce lidí. Někteří zde zavítají náhodou, jiní se vracejí na královnu Moravskoslezských Beskyd pravidelně. Kromě úchvatných panoramat však na všechny čekají neutěšené stravovací a ubytovací podmínky. To by se však mělo již během následujících let změnit.

„Probíhají kontrolní dny s projektantem a snažíme se urychlit veškeré stavební práce. Dohodli jsme se na vnitřních změnách – úpravě půdorysu, které se týkají restauračního provozu. K tomu nás přiměly fronty otrávených lidí, čekajících 20 až 30 minut na občerstvení,“ uvedl Jiří Stejskalík, vedoucí technické sekce KČT. Dodal, že uplatnili požadavky na projektanta, aby o sobotách a nedělích, kdy je velké množství lidí, zavedli „ikeácký“ provoz.

„Půjde o takový samoobslužný pult, kde každého na jeho konci pokladní zkasíruje. Díky průhledu do kuchyně si budou moci návštěvníci vybrat dle svých požadavků a za pomoci kuchaře. Přes týden by se nad tímto provozem zatáhla roleta a jel by klasický provoz – lidé budou obslouženi u okénka,“ doplnil Stejskalík. KČT rovněž pořádá pravidelné schůzky s hejtmanem kraje, který si přeje být o všech přípravných a projekčních krocích informován. Další setkání plánují na srpen.

„Nechceme budovat žádný přepychový hotel, ale rádi bychom postavili pro návštěvníky zázemí turistické třídy. To znamená – patrové postele se sociálním zařízením na chodbě, kde budou sprchy na peníze. Prostě důstojné turistické vybavení, jaká bývají v mezinárodních kempech,“ prozradil technik.

Doplnil, že počítají také s VIP pokoji, které budou určeny vzácným návštěvám z Čech i zahraničí.

Největším zklamáním však pro něj zůstává nezájmem větších podniků, jakými jsou například ArcelorMittal. Jak dále uvedl, po těchto kolosech nechtějí ani tak peníze, ale jde jim především o to, aby ve svých podnikových bulletinech oslovili co nejvíce lidí, kteří by se do projektu zapojili.

„Výstavba Bezručovy chaty není pro nás žádným byznysem. Jedná se o veřejnou stavbu, která je pouze na pozemcích KČT a sloužit bude všem návštěvníkům. Rozhodně nemáme v úmyslu na tom vydělávat. Jde nám o důstojný servis, kterým by se tento kraj mohl prezentovat,“ řekl technik, který dosavadní fronty před občerstvením a toaletami vidí jako ostudu.

Plnou podporu v realizaci celého projektu přislíbila prezidentka evropského svazu turistů Liz Nielsen, která před 14 dny osobně Lysou horu navštívila.

„Samozřejmě uvítáme jakoukoliv pomoc. Ten, kdo věnuje 1 000 korun, obdrží grafický list s poděkováním na jméno. Dárci nad 10 000 korun získají děkovný grafický list, a navíc budou navždy jmenovitě uvedeni na tabuli cti, v hale nové chaty. Složit se může jakýkoliv firemní kolektiv, který tak získá trvalou reklamu a taky poděkování za to, že podpořili veřejně prospěšnou věc,“ řekl Stejskalík.

Částky lze zasílat pomocí dárcovské SMS: DMSmezera GIGULA na číslo 87777 nebo na číslo účtu 330010033/5500.

Ten, kdo by raději přiložil ruce k dílu při víkendové brigádě, může nahlásit svou účast na email: plusline@quick.cz, nebo na telefon 604 984 577.

„Je třeba počítat s tím, že se bude pracovat za každého počasí. Vezměte s sebou oblečení do deště a pracovní rukavice, nářadí na ruční výkopy máme připravené,“ vzkázal Jiří Stejskalík.