Pro každého výtvarníka je setkání nejen svátkem, ale především příležitostí výměny zkušeností, neboť každý z účastníků používá jinou technologii práce a má také jiný způsob vnímání. Zahájení letošního ročníku poprvé probíhá v nové nezávislé smaltérské dílně, která byla uvedena do provozu díky výrazné pomoci města a spousty sponzorů, především frýdlantské společnosti Beskyd.

„Letošní sympozium jsme pojali jako komplexní akci složenou z několika částí, zaměřenou především na veřejnost. Začalo to tím, že jsme na jaře udělali dva workshopy. První byl s umělci se kterými jsme si vyzkoušeli provozní věci a zároveň učinili propagaci nové dílny. Druhá akce byla se studenty gymnázia,“ prozradil Karel Bogar, kurátor, galerista, publicista a historik.

Uvedl, že se snaží o smaltérství vzbudit zájem u mladých lidí a především navázat na více než stopadesátiletou tradici kterou ve Frýdlantu má. Cílevědomě budují galerii, která má kolem 150 unikátních děl a pořádají výstavy u nás i v zahraničí.

Tradiční postupy smaltérské výroby ovládají už jen starší pamětníci. V regionu jsou zhruba čtyři. Patří mezi ně také profesor Miroslav Mohyla a jeho bývalý student Petr Bednář.

„Už před třemi tisíci lety se Číňané začali věnovat smaltu. Vyráběli bižuterii a další drobné výrobky. Jedná se o techniku, kdy se sklo natavuje na kov ve speciálních pecích při teplotách 840 stupňů Celsia,“ upřesnil profesor z katedry mechanické technologie Vysoké školy báňské v Ostravě.

„Do konce roku bychom chtěli otevřít webové stránky. Jde nám o to, aby se město prezentovalo tak, že když se klikne Frýdlant – smalt, mělo by být jasno. Je to cesta nejen jak uveřejnit veškeré informace o smaltu a medailonky výtvarníků, ale také možnost navázat kontakty s dalšími středisky,“ řekl Bogar.

„Už patnáct let maluji a věnuji se umění. Je pro mě velice zajímavé vidět, jak pracují kolegové z jiných států. Zjistila jsem, že zde máte takové kulturní centrum uměleckého smaltu. Proto jsem kontaktovala panu Bogara a dostalo se mi od něj pozvání. Ještě nikdy jsem se nezúčastnila žádného sympozia. Mohu však říct, že je to zde naprosto úžasné. Líbí se mi prostředí, celkový přístup i vstřícní lidé,“ nadšeně prohlásila Tetyana Ilyina z Kyjeva.

I přesto, že cesta k nám do Beskyd ji trvala dva dny, slíbila, že příští rok dojede i s dalšími kolegy.

„Jsme velice rádi že zrovna u nás máme tuto tradici. Těší nás, že všechna hodnotná díla, která město vlastní, jsou vystavena v galerii a veřejnost je jistě dokáže ocenit,“ doplnila Helena Pešatová, starostka obce.

Díla, která vzniknou během sympozia, si lidé mohou prohlédnout od 18. do 30. července v Galerii uměleckého smaltu a litiny Kulturního domu ve Frýdlantu nad Ostravicí.