Maska s výdechovou chlopní a filtrem a leták se do povinné výbavy přitom dostaly docela nedávno a kvůli tomu si muselo vyměnit autolékárničky přes sedm milionů řidičů.

„Do povinné výbavy autolékárniček přibyly od letošního ledna. Slušelo by se čestně a sportovně pogratulovat výrobcům resuscitačních masek k obchodnímu úspěchu, který už se nemusí nikdy opakovat. I když u nás – kdo ví…“ podotkl ironicky v informačním e-mailu Jan Hes, který dělá školení řidičů.

Někteří odborníci povinné zavedení resuscitační masky kritizovali, byly podle nich obtížně použitelné.

„Umístění masek do lékárniček bylo podle mě neuvážené. Byla s nimi komplikovanější manipulace, udržet je na obličeji bylo náročné. Jsem ale zastáncem toho, aby v lékárničkách byla rouška,“ říká mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Pokud podle něj poskytuje první pomoc naprostý laik bez zkušeností, je lépe, když se soustředí jen na masáž srdce. Poučený člověk má při první pomoci poskytovat i umělé dýchání. „Důležité je to hlavně například po otravě plyny nebo u stavu po tonutí,“ zdůraznil Humpl.

Použití roušky snižuje možnost přenosu infekce na zachránce. V lékárně přitom přijde na pár desítek korun.

V lednu přibyla k povinnému vybavení lékárniček do aut kromě resuscitační masky a letáku s návodem také izotermická fólie. Ta ve výbavě zůstává. Její zavedení záchranáři chválí, v kombinaci s teplou přikrývkou ochrání zraněného před chladem a sníží riziko šoku. „Je to přínosná věc. Například pokud se nehoda stane někde mezi vesnicemi, kde je delší dojezd záchranné služby,“ podotkl Humpl.

Výbava autolékárny:
Isotermickou fólii o rozměrech nejméně 200×140 cm
Nůžky o délce 15 cm v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty
Chirurgické rukavice v obalu
Plastovou roušku o velikosti 20×20 cm a tloušťce 0,05 mm
Pryžové škrtící obinadlo
Obvaz s jedním polštářkem o šíři nejméně 8 cm (tři kusy)
Obvaz se dvěma polštářky o šíři nejméně 8 cm (tři kusy)
Náplasti na cívce a náplasti s polštářkem
Trojcípý šátek z textilu (dva kusy)