V jeho areálu proběhne mezinárodní akce Muzeální léto s hasičskou tématikou pod názvem „Hasiči co jste dělali – ukázky historické a současné techniky“. Celodenní akce potrvá od 11 do 21 hodin.

Vedoucí třineckého muzea Eva Zamarská uvedla, že návštěvníci se mohou těšit například na ruční čtyřkolovou stříkačku z roku 1920 a dokonce uvidí i ruční dvoukolovou sundavací stříkačku z roku 1887 ze soukromého hasičského muzea v Českém Těšíně od majitele Josefa Jendřišáka.

Za Českou republiku se dále představí ruční koněspřežné stříkačky z třicátých let 20. století z Nebor a Návsí. Ke starším exponátům bude patřit i ruční stříkačka z Gutů. Hasičský sbor ze Slovenska zastoupí požární stříkačka PS8 Smejkal 36. Polsko podle Zamarské přiveze širokou škálu historické i současné techniky, například motorové a ruční stříkačky z období před druhou světovou válkou, automobily používané v 60. až 80. letech minulého století a soudobou techniku s plným vybavením.

Přehlídka nabídne přibližně dvacet hasičských vozů a stříkaček z 19. a 20. století, lidé však budou moci obdivovat také nejmodernější robotickou techniku. Velkým lákadlem má být především servisní, zásahový a záchranářský robot Hardy, kterého představí Strojírny Třinec.

„Dálkově ovládaný robot o hmotnosti 4500 kilogramů je specializován pro použití v krizových situacích, kde může hrozit výbuch, například ve výrobních halách, letištích. Umí především hasit oheň proudem vody s možností dálkového řízení tvaru proudu vody, přičemž sám rozpoznává terén pomocí kamerového systému. Robot ale také umí přemisťovat předměty obecných tvarů jako válec či koule, například tlakové láhve z místa požáru do bezpečí, a to až do hmotnosti 380 kilogramů,“ uvedl technický ředitel firmy Česlav Rusz s tím, že na vývoji a výrobě robota pracovaly tři desítky expertů po dobu tří let.

Zamarská doufá, že Hardy bude „velkou atrakcí bude nejen pro hasičské odborníky, profesionály a dobrovolníky, ale i pro laickou návštěvnost a také pro malé i velké kluky.“

Podle ní se dá očekávat, že netradiční hasičskou akci v sobotu navštíví řada mužů, kteří ve svém pracovním či volném čase bojují s ohněm, a tak i pro půjde o milé setkání, na kterém si zavzpomínají a předají si informace.

„Myšlenka uspořádat setkání hasičských sborů nebyla jenom muzea, ale nadchla i starostu dobrovolných hasičů z Třince – Dolní Lištné Kazimíra Lipku, který se dobrovolnému boji s ohněm věnuje už déle než padesát let. Podle něj mohl být hasičem v dřívějších dobách téměř každý, dnes už je to záležitost velmi profesionální, protože hasič je zároveň záchranářem, což vyžaduje nejen perfektní fyzickou kondici, ale také patřičné vzdělání,“ uvedla vedoucí muzea.

Na akci nebude chybět hasičský sbor Třineckých železáren, který připraví pro mladší návštěvníky atrakci v podobě zvedací plošiny. „Návštěvníci se u železárenských profesionálních hasičů dozvědí spoustu zajímavých a odborných informací,“ řekla Zamarská.

Malé účastníky pobaví nejen hasičské atrakce. Třinecké muzeum pro ně přichystá dětskou dílnu, kde si vyzkouší zpracování vlny (plstění), ze Slovenska přejede dráteník, pernikářka pro děti napeče perníky, které si samy vyzdobí. Kdo rád maluje, vytvoří si malůvku na skle pod odborným dohledem známého regionálního malíře.

Během dne vystoupí několik hudebních a folklorních souborů a zahrát staré písně přijede flašinetář v dobovém kostýmu. Pro návštěvníky je připraveno bohaté občerstvení.

Zároveň bude slavnostně zahájena výstava pod názvem „Hasiči co jste dělali – pohled do hasičské historie“, expozice bude pro veřejnost otevřena v Malé výstavní síni od 26. srpna do 20. listopadu­.