„Na park Pod zámkem, kde se konají v letních měsících svatby, ale také kulturní a společenské akce, dnes navazují další dva parky, a to Zámecký park a park Jižní svahy,“ uvedl náměstek primátora Michal Pobucký s tím, že cílem bylo upravit zanedbané území o rozloze více než čtyř hektarů a vytvořit v centru města estetické prostředí pro oddechový čas obyvatel.

Důraz byl přitom kladen na jednotný charakter území a návaznost celku na zámek. V rámci Zámeckého parku byly obnoveny původní vycházkové trasy, které nově lemují parkové lavičky.

Obnovena byla také vyhlídka pod zámkem, kterou mohou navštívit i imobilní občané a na východní straně parku přibylo nové zastřešené odpočívadlo. Park Jižní svahy nad železniční tratí a stadionem TJ Slezan se budoval ve svažitém terénu. Práce si zde vyžádaly i nezbytná stabilizační opatření. V komplikovaném terénu byly vystavěny opěrné gabionové zdi, které jsou stabilizačním prvkem a esteticky zapadajícím do dané lokality.

„Jižní svahy nabízejí vyhlídkovou promenádu s řadou odpočívadel, trvalkovými záhony, okrasným sadem z planých třešní i dětským hřištěm. Je odtud výhled do údolí, na místeckou část města, ale také na Beskydy,“ přiblížil náměstek.

Krásu parků budou moci obyvatelé i návštěvníci města obdivovat v plné míře za dva, tři roky, kdy se plně rozrostou také půdopokryvné dřeviny. Nové prostory ve frýdecké části města nabízejí lidem nejen příjemnou vycházkovou a odpočinkovou zónu, ale umožňují jim také průchod z jedné strany svahu na druhý, čímž si oproti trase vedoucími okolními ulicemi zkrátí cestu.

„Oba parky jsou také osvětleny, což vede k jejich maximálnímu časovému využití a nabytí pocitu bezpečí. Celkové náklady na úpravu lokality kolem frýdeckého zámku činí 19,8 milionu korun,“ prozradila Jana Matějíková, tisková mluvčí města.

Dodala, že za dotace ve výši 13,6 milionu korun došlo k úpravě lokalit a 1,8 milionu bylo zainvestováno do revitalizace zeleně.
Z městské kasy putovalo do projektu 4,4 milionu korun.