Novinky představili policisté ve čtvrtek ve Frýdku-Místku. Strážci zákona věnují bezpečnosti na silnicích v kraji maximální pozornost. K pozitivnímu moderování dopravně bezpečnostní situace v příhraničí s Polskou republikou přispěje jistě i zbrusu nová technika, kterou získali díky projektu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje „Bezpečně na silnicích v příhraničí – podpora prevence a společné řešení problémů“.

Přední a boční skla u řidiče a spolujezdce musí splňovat předepsané hodnoty propustnosti. „V běžném silničním provozu se běžně setkáváme s vozy, zejména u mladých řidičů, které mají nadměrně zatemněná skla. Pro policisty při běžné silniční kontrole je problém prokázat, že propustnost je v daném limitu či nikoliv,“ prozradil Martin Hrinko, náměstek ředitele Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje s tím, že nyní se vše změní, protože dopravní policisté Moravskoslezského kraje začnou od pondělí 29. srpna používat osm přístrojů na propustnost skel. Budou pracovat na hraničních přechodech s Polskem. Důvod je prostý, protože jejich polští kolegové již toto zařízení používají a mají s ním dobré zkušenosti.

„Při výběru techniky v rámci společného projektu s polskými kolegy jsme se zaměřili na odstranění fenoménu temných skel ve vozech,“ dodal Hrinko. Samotné zařízení se jednoduše přiloží na sklo a během chvilky policista ví, zda je vše v pořádku.

Druhou novinkou, kterou policisté budou používat, je fotoaparát s kamerou s velkým přiblížením. „Díky tomu můžeme i na velkou vzdálenost zjistit, zda je řidič v automobilu připoután, či zda netelefonuje během jízdy mobilním telefonem,“ upřesnil Jiří Zlý, vedoucí odboru dopravní policie ostravského krajského ředitelství. K výkonnému fotoaparátu ještě patří stativ, notebook, přenosná tiskárna a měnič napětí. Policisté tak mohou řidiči na místě ihned dokázat, že se dopustil přestupku.