V rámci preventivního projektu „Zebra se za Tebe nerozhlédne“ již po několik let společné hlídky dávají pozor na bezpečnost chodců i ostatních účastníků silničního provozu.

„Tato akce probíhá dvakrát ročně v rozsahu jednoho týdne, a to na začátku školního roku a v jeho druhé polovině. Policejní preventisté se dětí ptají na bezpečného přecházení vozovky, na kterou stranu se rozhlédnout a připomenout jim základní pravidla bezpečného pohybu po komunikaci. Nakonec každý z malých chodců obdrží malý dáreček,“ prozradil frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk.

Ne jenom na zmiňovaný projekt, který je realizován ve spolupráci se Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra České republiky, čekají městští strážníci. Ti vyrážejí do ulic každé ráno, vídat je můžeme především u vytipovaných škol nebo na těch nejkritičtějších místech ve Frýdku-Místku. Patří k nim přechody na ulicích Husova, Ostravská, Frýdlantská nebo Lískovecká, kde zpomalují a usměrňují provoz.

„Po prázdninách bývají školáci často nepozorní a zbrklí. Zastavujeme dopravu nebo naopak děti. Záleží na situaci. Například na takové Husově ulici, která je z kopce, bych si auto zastavit netroufla,“ usmívala se Lenka Biolková, manažerka prevence kriminality frýdecko-místecké městské policie.

Na přechodech hlídky sledují bezpečné přecházení dětí. „Když projdou špatně, upozorníme je na chyby. Pokud se správně rozhlédnou, rádi je pochválíme a občas je odměníme reflexní samolepkou či smajlíkem,“ informovala Biolková.

Mezi hlavní zásady bezpečného přecházení vozovky patří: Přecházej na přehledném místě, pokud je v blízkosti přechod pro chodce, použij ho. Do vozovky smíš vstoupit po bezpečném rozhlédnutí. Rozhlédni se třikrát – vlevo, vpravo, vlevo a rychle přejdi. Vždy si počínej tak, aby řidič měl šanci zastavit vozidlo před přechodem pro chodce. Do vozovky vstupuj, až když vozidla bezpečně zastaví, nikdy nevbíhej před jedoucí vozidla.

Policejní statistiky hovoří jasně – děti si mnohdy neuvědomují, kolik zbytečných nehod se stává právě na přechodech. Všem jde přece o jedno – dojít ve zdraví do školy a zpátky domů. Od září se také do místních škol a školek vrátí strážníci z útvaru prevence se svými přednáškami a preventivními programy šitými na míru podle věku dětí.