Originál petice, kterou podepsalo 213 lidí, byl už ve středu doručen na obecní úřad. Dobeš ale včera po dohodě dostal její kopii. „Jsem s tou situací obeznámen,“ řekl a přislíbil, že proběhnou měření hluku. Pokud se podle něj ukáže, že jsou překračovány limity, vyčlení se napřesrok peníze a dojde k nápravě.

„My máme na odpověď třicet dní. Petiční výbor navrhuje nějaká řešení, v této chvíli nevím, co všechno je možné a jak je které účinné. Já ale takovou aktivitu podporuji. Naším zájmem je, aby tady lidé měli klid,“ prohlásil starosta Hrádku Robert Borski s tím, že investorem protihlukových stěn je Správa železniční dopravní cesty a zatím není jasné, jaká bude vůle k dodatečným stavebním úpravám. Jednat se bude i s ŘSD. Lidem v Hrádku v posledních třech letech komplikovala život stavba silnice i železničního koridoru.

Po průtahu jezdí auta už od 16. května. A právě tehdy podle starosty začaly problémy s hlukem od silnice. „Týká se to části, kde žije asi sedm set lidí. Lidé pociťují zhoršení. Dá se to popsat tak, že kamiony vydávají ve vyšších frekvencích hvízdavé zvuky,“ naznačil Borski. Iniciátory petice jsou Radim Bodzenta a zastupitelka Hrádku Jana Targová. Ta naznačila, že největší problém je v úseku, který měří asi patnáct set metrů a jde o domy, které stojí do půl kilometru od silnice.

„Ti, kteří tam bydlí, nám popsali, kde a jak je hluk obtěžuje. Nezastihli jsme všechny, někteří lidé jsou na dovolené, ale opravdu nejde o subjektivní pocit jednoho nebo dvou lidí. Doufali, že budou mít klid. Není to pravda,“ zdůraznila Targová. Někteří lidé podle ní stěhují postele, aby byli v noci vůbec schopni usnout, další popisovali, že televizi mohou sledovat pouze při zavřených oknech.

Targová uvedla, že jedna rodina, v níž mají astmatika, mluví rovněž o zvýšené prašnosti. Targová se včera v Hrádku s Pavlem Dobešem setkala. „Pan ministr slíbil, že v jedenáctém měsíci bude další měření, na jejichž základě budou projednána opatření,“ poznamenala.

Jana Targová doufá, že v dohledné době se věci dají do pohybu. „Stačí, když se po Novém roce bude vědět, že se něco děje. Když lidé uvidí posun, tak vydrží,“ míní spoluautorka petice. Říká, že nemá všechny plány silnice k dispozici, a tak stavbaře neviní. „My navrhujeme tři řešení,“ shrnula. Pavel Dobeš odjel z Hrádku do Třince na jednání k silnici I/11 na Třinecku. Poté zamířil do Frýdku-Místku.