Zejména lidé, kteří mají kladný vztah k dějinám, si mohli s odborným výkladem projít historickou část Místku. Sraz byl u Mariánského sloupu na náměstí Svobody. První prohlídka začala o půl jedenácté dopoledne. Kdo to nestihl, mohl využít druhé prohlídky, kterou historik Petr Juřák zahájil ve třináct hodin. Prohlídka trvala přibližně dvě hodiny a tradičně byla zdarma.

„Výklad začneme na zdejším náměstí. Poté půjdeme ke kostelu sv. Jakuba, odkud už je to jen kousek na ulici Stará pošta. Následně si zajdeme

k bývalé sladovně. Dnešní trasu zakončíme v kostele sv. Jana a Pavla, kde si společně prohlédneme interiér,“ popsala program za Beskydské informační centrum ve Frýdku-Místku Karolína Košařová, která potvrdila, že o tyto prohlídky je poměrně zájem. „Už dopoledne s námi šlo asi patnáct lidí, což na dnešní dobu není málo,“ zamyslela se Košařová s tím, že přibližně stejnou účast zaznamenali i odpoledne.

Historik Petr Juřák mimo jiné přiblížil lidem, jak vznikalo místecké náměstí. „Centrum města bylo původně

v lokalitě Pod Štandlem. Obyvatelé Místku ale chtěli, aby se přesunulo blíže k řece Ostravici. Proto se začalo budovat čtyřiačtyřicet parcel u náměstí. Každý měšťan dostal i pozemek, který mu sloužil nejen k obživě, ale také jako hospodářské zázemí,“ prozradil Petr Juřák. Den s průvodcem si nenechali například ujít ani manželé Smažilovi z Havířova. „Na takovéto akci, která u nás v Havířově není, jsme úplně poprvé. Přišli jsme sem z toho důvodu, že se oba zajímáme o historii.

K Frýdku-Místku mám navíc osobní vztah, jelikož jsem tady již před šedesáti roky chodila s kmotřičkou na poutě. Tehdy tu na náměstí bývaly selské trhy,“ nostalgicky zavzpomínala Smažilová.