Petr Šiška se narodil 4. května 1965 v Třinci. Jak shrnul svá školní léta? „Musím se pochlubit, že jsem absolventem všech stupňů našeho školství. Jesličky – první láska teta Majka, školka, 4. ZŠ – sportovní třída, výkony nic moc, ale přivedlo mě to celoživotně ke sportu, jinak by byl ze mě tlustý pučmeloun,“ konstatoval Šiška. „Gympl – super parta, nejlepší roky ve škole. První začátky v kapelách Rozšlápnutý mozek – tu zakázali před prvním koncertem, Exem, Druhá garnitura, Klubíčko – to byl jediný název, který režimu nevadil. A pak super každodenní škola v barových kapelách,“ naznačil.

Je o něm známo, že má silný vztah k rodnému městu. „Na Třinec nedám dopustit, a i když jsem tam málo, srdce patří Třinci a kamarádům!“ potvrdil Šiška, jenž vystudoval Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity. „Na výšku mě vzali až napotřetí, takže původní povolání „s maturou na samé“ bylo pomocný dělník nádvorní čety, pak mechanik elektronického zařízení, závozník, topič na zimním stadionu a správce tenisových kurtů. Pak přišlo studium „pajdáku“ a velká úcta k manuální práci a penězům. Dík za to, jinak bych zblbnul,“ soudí Šiška.

Třinec považuje za krásné místo, které se snaží všemožně zviditelňovat. „Jsem hrdý na třineckou hudební kliku – Ewa Farna, Tomáš Klus, „Charlíci“, Markéta Konvičková, Lešek Wronka. Máme srdce, urputnost a zarputilost a musíme umět víc než Praha, aby si nás všimli!“ míní Šiška.

Jeho profesionální kariéra začala v roce 1987, brzy přišla spolupráce s Ivem Pavlíkem a Heidi Janků. „To byla velká škola pro mladého kluka,“ pravil. Jeho kariéra měla v 90. letech rychlý spád: spolupráce s Věrou Špinarovou, kapela Excitron, první desky, cédéčka a texty pro hvězdy, start festivalu Noc plná hvězd a vznik společnosti Petarda production. Se Špinarovou spolupracoval na pěti CD (mimo jiné písně A pořád tě mám ráda, Já si broukám, Důvěrná, Nech mě hádat), píše pro Helenu Vondráčkovou (To tehdy padal déšť, Neuč slunce hřát, Sundej kravatu), Karla Gotta (Pokaždé), pracuje s Karlem Svobodou (Rodinná pouta), píše song Ještě že tě lásko mám, který proslavil Petra Koláře. Šiška si považuje úzkou spolupráci s Jarkem Nohavicou, společně tak vzniká třeba hymna hokejistů Třince. A tak by se dalo pokračovat donekonečna. Šiškovi dosud na deskách vyšlo přes 350 textů, nyní dokonce texty pro Šmouly, Evu a Vaška a také Maxim Turbulenc. „Je to výzva!“ říká. Bohatá je i jeho televizní kariéra, připomeňme pořady Hranice dokořán, Nic než pravda a Vysoká hra.

Jak relaxuje? „Zábava, to je kino, thajský box a kapela Legendy se vrací – 120 koncertů za rok, obrovská energie,“ uvedl. Nejraději poslouchá Whitesnake,Van Zant, AC/DC, Bryana Adamse, Eagles a Led Zeppelin. „Užívám si život plnými doušky, a i když bych už nemusel, pracuji téměř non-stop,“ potvrdil Šiška. „Mám obrovskou podporu v rodině a fantastické dcery,“ zdůrazňuje muž, který nezkazí žádnou legraci.

„Humor miluji a byť si asi u široké veřejnosti nešplhnu, baví mě humor Mirka Kalouska. Na pohled trochu suchar, ale v soukromí neskutečný bavič. Jsem rád, že ho znám!“ uvedl k ministrovi financí. Šiška se už moc těší na velký galakoncert k sedmdesátinám Marie Rotrové, který bude moderovat. A jeho životní krédo? „Život a práce člověka musí bavit a naplňovat, pak je šťastný on i jeho přátelé.“

Nakoukl i do politiky
Petr Šiška byl od roku 2006 členem třineckého zastupitelstva. Uspěl i v loňských komunálních volbách, jako kandidát Osobností pro Třinec tehdy dostal 2 536 hlasů. Letos 18. února však oznámil rezignaci. Důvodem byla jeho pracovní vytíženost.