Pálenice v Hukvaldech-Dolním Sklenově si na nedostatek zákazníků nemůže stěžovat. „Už několik týdnů jsme v provozu. Ovoce je letos poměrně dost, takže to se letošní sezonou zatím nevypadá vůbec špatně. Kromě švestek a jablek, které jsou zatím ještě na stromech, nám lidé vozí jiné druhy,“ prozradil včera dopoledne redakci majitel Pálenice v Hukvaldech-Dolním Sklenově Lumír Hyneček. Největší nápor tradičně očekává v listopadu a prosinci. „Za sezonu mou pálenice využijí stovky zákazníků. Většinou se jedná o stále klienty, kteří jsou s pálenkou spokojeni,“ řekl Lumír Hyneček s tím, že vlastní kotel o obsahu 300 litrů.

Na své kolegy z branže má takovýto pohled. „Nikoho nebudu kritizovat. Podle mě je naopak konkurence zdravá a prospěšná - a to nejen pro majitele pálenic, ale zejména pro zákazníky,“ zamyslel se Hyneček.

Další pálenicí, která je v našem regionu velmi oblíbená, je Likérka pod Skalkou v Kunčicích pod Ondřejníkem. „Již od počátku své působnosti se snažíme ztotožnit svými výrobky a produkty se zdejším krajem nazývaným Lašsko nyní již nově Markrabství Lašské. Vyrábíme sice i konzumní alkoholické nápoje studenou cestou, tedy mícháním, ale od začátku tíhneme spíše k vývoji a výrobě likérů a destilátů. Chceme svým zákazníkům nabídnout co nejkvalitnější zboží v této oblasti. Proto nespoléháme jen na své znalosti, ale snažíme se získávat zkušenosti a poznatky od zdejších starých sběratelů bylinek a receptur,“ prohlašují majitelé.

„V současné době už přijímáme kvasy z třešní, blum a meruněk. Lidé už nám ale začínají vozit taky jablka a švestky,“ uvedli provozovatelé, kteří připravují také nové druhy destilátů. V nabídce nechybí ani slivovice zrající ve francouzských dubových sudech typu barique nebo slivovice s medem zvaná Valašský trubec.

„Mezi novinky našeho ovocného lihovaru v této sezoně patří pravá nefalšovaná hruškovice. Tento čistý destilát nabízíme k prodeji v krásných lahvích. Čistá hruškovice je jeden z nejlahodnějších destilátů. Pokud je kvalitní, staví se ještě o stupínek výše než nejoblíbenější nápoj - slivovice,“ porovnali majitelé.