„V průběhu letošního léta bylo provedeno 203 kontrol spojených s odběrem vzorků k laboratornímu vyšetření. Na žádné ze sledovaných nádrží nebyl letos vydán zákaz koupání,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě Helena Šebáková. Upřesnila, že v jednom případě nádrže Brušperk byla kvalita vody označena jako nevhodná ke koupání kvůli krátkodobému mikrobiálnímu znečištění vody.

„Na koupacích místech Baška v okrese Frýdek-Místek a Bohušov na Bruntálsku bylo v průběhu sezony opakovaně vydáno upozornění na možná zdravotní rizika z koupání u vnímavých jedinců, a to na základě zvýšeného množství toxických sinic v nádržích. Na ostatních vodních plochách voda vykazovala po celou letošní sezonu vyhovující kvalitu,“ dodala Šebáková.

Také voda v koupalištích ve volné přírodě byla podle hygieniků dobrá.

„V Moravskoslezském kraji se jedná o rekreační areál na štěrkovně v Hlučíně a nádrž pro plavce v areálu Letního koupaliště v Porubě. Ve všech těchto sledovaných nádržích byla po celou dobu kvalita vody na velmi dobré úrovni,“ řekla Šebáková.