Patří k nim především vlci, rysi i medvědi. A aby jejich počty v jejich přirozeném prostředí neubývaly, ba naopak, napomáhají myslivecká sdružení a některé nevládní neziskové organizace, jako je například Hnutí Duha.

„Smyslem naší práce je terénní monitoring velkých šelem, osvěta a zapojování veřejnosti do ochrany těchto druhů. Proto organizujeme takzvané vlčí hlídky, což jsou vyškolení dobrovolníci, kteří v horách vyhledávají pobytové znaky velkých šelem, jakými jsou například stopy, trus i chlupy. Svou přítomností v terénu Beskyd snižují také riziko nelegálního zabíjení těchto vzácných zvířat, které je pro jejich přežití největší hrozbou,“ prozradila Leona Machalová z Hnutí Duha.

Do beskydských hor vyrazí tito dobrovolníci letos již podvanácté.

Podle Miroslava Kutaly, koordinátora beskydského terénního monitoringu, byly v lesích zaznamenány především stopy rysů. „Více se však dozvíme, až s příchodem sněhu. Prozatím to ani nevypadá, že by se zde vyskytoval větší počet vlků. Důvodem je jejich legální vybíjení na slovenské straně. Zaznamenali jsme u nich 159 usmrcených kusů. Tak masivní odstřel nemá obdoby, proto jsme podali stížnost,“ informoval Kutala, zakladatel vlčích hlídek.

Pochůzky těchto hlídek jsou náročné a probíhají převážně v noci. Občas se stane, že narazí na nelegální návnadu. Pokud se jedná o masitou, tedy nějakou zdechlinu, která je uvázaná poblíž posedů, hlásí jej mysliveckému hospodáři nebo veterinární kontrole. Jedním z ochránců šelem je také student zoologie Martin Janča. S hlídkami chodí už šest let. Občas jej lze zahlédnout při různých příležitostech, když zasvěceně seznamuje veřejnost s poznatky o životě a výskytu těchto divokých zvířat. Na nedávném jarmarku v Dolní Lomné mohli návštěvníci vidět i sádrové odlitky jejich stop, které na místě předváděl.

Pro zájemce, kterým není lhostejný život zmiňovaných zvířat, se pořádají každoročně semináře. Ten letošní se uskuteční 27. října na Morávce.