K tomu mají přispět pravidelné besedy s významnými osobnostmi české kulturní, politické a intelektuální sféry. Od těchto setkání pod názvem „Frýdlantské hovory s…“ si pořadatelé, kterými je město ve spolupráci s Církví bratrskou, slibuje především obohacení společenského života.

Besedy se rozjely již 6. října, historicky prvním hostem se stal přední filozof, bývalý ministr školství a kandidát na prezidenta, profesor Jan Sokol. Ten se rozhovořil na téma „Etika a život“.

„Zájem ze strany lidí byl obrovský. Dostavilo se jich bezmála tři stovky, což je kapacita sálu. Dotazů padalo spousty, společně probírali vývoj ekonomicko politické situace, kterou tato doba přináší,“ informovala Iva Lichnová, vedoucí odboru školství a kultury.

„Ačkoli je Frýdlant nad Ostravicí významným současným městem díky jeho zeměpisné poloze, je neustálou vzácností setkat se známými politiky, sportovci, ekonomy, umělci či pamětníky. Plánované diskuse nejenom obohatí společenský život našich občanů, ale seznámí je s aktuálním společenským tématem“, představila svou motivaci starostka Helena Pešatová. Věří, že se diskuse mimo jiné stanou pro občany i zajímavými podněty.

„Jak napovídá sám název, inspirovali jsme se knihou Hovory s TGM, která ve své době unikátním způsobem přiblížila myšlenky a témata našeho prvního prezidenta. Důkazem toho je, že z této knihy mnozí dodnes čerpají. Sami máme za několik minulých let zkušenost s nesystematickým pozýváním významných osobností, vždy provázenou se zájmem“, řekl člen Církve bratrské Dušan Drabina. Diskuse budou probíhat každý první čtvrtek v měsíci, a to prozatím až do března příštího roku.

Frýdlant nad Ostravicí Město navštíví například první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider, člen první polistopadové vlády Jindřich Kabát, ekonom a filozof Tomáš Sedláček, jeden z takzvaných Winstonových dětí pan Tom Graumann, nebo zpěvák a skladatel největších českých hitů minulého století Jiří Zmožek.

Vstupné je zdarma. Přesto však z důvodu omezené kapacity přednost dostanou lidé, kteří se předem telefonicky nebo přes internet zaregistrují.