„Klesající trend jsme zaznamenávali i ve vývoji hladin v nádržích, které jsou ve správě Povodí Odry,“ uvedl Jiří Pagáč, vedoucí dispečinku Povodí Odry.

Změna počasí podle něj nastala 7. října, kdy se na území našeho kraje začaly vyskytovat dešťové srážky a přeháňky. V Beskydech dosáhly srážkové úhrny za pět dní hodnot dvacet až třicet milimetrů, v Jeseníkách se srážky pohybovaly v rozmezí deset až třicet milimetrů.

Tyto srážky podle vodohospodářů sice způsobily malé vzestupy hladin vodních toků, ve vodárenských nádržích však k žádnému vzestupu hladin nedošlo, a jejich hladiny naopak stále klesají.

Nejhorší situace je v přehradě Šance, kde hladina poklesla o 4,34 metru a nádrž je naplněna ze 75 procent.

Ve vodní nádrži Morávka hladina poklesla o 3,33 metru a naplněnost nádrže je 68 procent.

„Nejlepší situace je naopak v přehradě Kružberk, kde hladina poklesla o 1,66 metru a nádrž je naplněna z 84 procent. V ostatních nádržích (Těrlicko, Žermanice, Slezská Harta) sice hladiny také klesají, procento naplnění je však vyšší a pohybuje se v rozsahu osmdesát až devadesát procent,“ doplnil Pagáč.

Klesají také hladiny řek a potoků
Málo vody je také v některých vodních tocích. Nejmenší průtok hlásí říčky Baštice a Olešná. Na dolních tocích Lučiny a Stonávky se daří držet výšku hladiny díky přehradám, které musí odpouštět alespoň minimální množství vody. (bb)