O co jde? Ferenc, jenž kritizuje město za to, že před lety zbytečně utratilo miliony korun při přípravě stavby „kruháče“ pod oldřichovickou restaurací Napoleon, v úterním rozhovoru pro přílohu Frýdecko-místeckého a Třineckého deníku tvrdí, že radnice o odhadované ceně stavby do letošního podzimu nemluvila.

„Kruháč“ v místě dodnes není, což ředitelství silnic vysvětluje astronomickými náklady. - více ZDE

„Nikdo v minulosti neinformoval zastupitele, že kruhový objezd bude stát sto milionů korun. To jsem se dověděl až nyní,“ řekl Ferenc v rozhovoru.

Vedení města má ale za to, že to musel vědět nejpozději letos v červnu. Ale spíš mnohem dřív.

„Akce se objevuje jak v aktuálním strategickém plánu pro roky 2007 až 2013, tak i v plánu předchozím. Původně předpokládaná částka byla více než sto milionů korun a takto je ve strategickém plánu uváděna,“ sdělila starostka Věra Palkovská s tím, že vše se schválilo v roce 2007. Od té doby je plán veřejně dostupný, a to i na internetu. Podle Palkovské, která se vyjádřila "za vedení a město", se o částce 100 milionů korun hovoří od zpracování projektové dokumentace pro stavební řízení v roce 2008. A hlavně je i ve vyhodnocení akčního plánu za roky 2009 a 2010.

„Druhý z uváděných dokumentů byl projednáván zastupitelstvem 21. června 2011,“ pravila s tím, že zasedání se Ferenc „zúčastnil a hlasoval pro přijetí navrženého usnesení“. Redakce má zdokumentováno, že zmíněná částka na jednání zastupitelů padla nejpozději v únoru 2010, kdy se na slibovaný „kruháč“ opět vyptával Adolf Bolek, jenž žije v Neborech. Nutno dodat, že Jan Ferenc v té době členem zastupitelstva nebyl. Sám cenu rondelu označil slovem šílenost, je prý přesvědčen o tom, že křižovatku lze zmodernizovat za deset milionů korun.

Ferencovu reakci na reakci se nepodařilo získat, jako ředitel nemocnice byl na služební cestě mimo kraj.

Do komunální politiky se vrátil před rokem. Je možné, že si dokument, pro který počátkem léta zvedl ruku, nepročetl?

Mnohem zajímavější než spekulace jsou názory lidí na to, zda je lež u komunálních politiků omluvitelná. „Měli by to brát vážně a neměli by vůbec lhát. Je jedno, v jaké funkci,“ řekla v úterý redakci 17letá Lenka, která žije v Třinci-Starém Městě. Víc neuvedla. „Jméno fakt ne,“ trvala na svém. Osmnáctiletá Lucie Nováková z Brušperku říká, že lhaní u politiků jí vadí, ale to prý není případ jejího města.

„Myslím si, že nelžou. Je to menší město než Frýdek nebo Třinec. Chovají se jinak, připadá mi, že si víc váží toho, že je zvolili,“ řekla Deníku Nováková. Dívka na schůze zastupitelstva nechodí, nemá k tomu důvod, a míní, že vše důležité se stejně dozví „mezi lidmi“. Se zveřejněním svého jména neměl problém ani 64letý Jiří Hornsteiner. „Moc se o politiku nezajímám, jsem z Ostravice, ale obecně je ostuda, pokud nějaký politik nemluví pravdu,“ uvedl.

Co mu vadí nejvíc? „Když popírá to, co řekl, a pokud je ta věc důležitá z hlediska jeho funkce,“ míní Hornsteiner. Naznačil, že v malé obci je někdy problém zjistit, kdo říká pravdu. „Chodí mi nějaké letáky, ale u nich nevím, kdo za tím stojí, a tak jim nedávám moc velkou váhu,“ řekl.

"Lež v pořádku určitě není," myslí si 21letý David Kiša z Frýdku-Místku. "Lidem by na tom mělo záležet. Pokud se o to nezajímají, sice si mohou na politiky stěžovat, ale pak stejně nemohou nic ovlivnit," je přesvědčen Kiša.

„Já si myslím, že moc politiků pravdu nemluví. Přitom pro nás je důležité, aby říkali pravdu, je to jejich profese,“ tvrdila jedna z žen na místeckém náměstí. Jiná dívka uvažovala nad tím, jestli je omluvitelná „malá“ lež. „Kdyby šlo o korupci, je to něco jiného než nějaká prkotina,“ prohlásila dívka, která u voleb vzhledem ke svému věku ještě nikdy nebyla. V tom, zda i komunální politici občas nemluví pravdu, má ale jasno: „Jasně. Každý z nás lže.“