Od úterý je už ale téma aktuální. Zastupitelé totiž 19 hlasy schválili zásady, které prodej celých domů či vchodů umožní.

Byty se mají prodávat za zhruba polovinu tržní ceny. „Deklarujeme vůli prodat. Pokud ale byty nekoupí nájemníci, tak nikdo,“ říká starostka Věra Palkovská. Třinci patří asi 1850 bytů. Je jisté, že část z nich si město ponechá. V dohledné době však zveřejní seznam konkrétních ulic a bytových jednotek, u kterých se odprodeji nebrání.

Může se to klidně týkat i 48leté Jolany Martinkové, která žije v městském bytě v Palackého ulici. „Neslyšela jsem o tom,“ řekla redakci pár hodin po hlasování. Není divu, neboť téma bylo dlouho tabu a bez přehánění se dá říct, že rozhodnutí zastupitelů přišlo zčistajasna. Martinková ale naznačila, že o byt, v němž žije od poloviny osmdesátých let, by měla rozhodně zájem. „Kdyby ho nabídli, tak okamžitě,“ prohlásila. Na otázku, jakou částku je ochotna zaplatit, pravila: „Mně je to jedno!“ Po chvíli přemýšlení upřesnila, že „do půl milionu“. Než platit městu nájem, raději chce bydlet ve svém, a to i za cenu úvěru. „Většinu oprav si stejně hradíme sami. Třeba když se pokazí bojler,“ poznamenala.

Palkovská tvrdí, že k prodeji bytů vedou město tři důvody. „Chceme stavět nízkonákladové byty, a nemáme na to peníze,“ pravila. „Dále máme písemné i ústní požadavky ze strany občanů, že si byty chtějí koupit,“ pokračovala. Třetí důvod se dá shrnout takto: správa majetku je drahá, přičemž městu nikdo nenařizuje, aby vlastnilo bezmála dva tisíce bytů.

Hlasování k bytům se odehrálo bez sedmi zastupitelů, kteří z jednání odešli poté, co jejich kolegové zvedli ruku pro ukončením debaty. „To si nedovolí ani v Poslanecké sněmovně. Je vidět, že v Třinci se zavedly nedemokratické postupy. Jsou tady profesionální ukončovatelé diskuse, já si myslím, že tito lidé nemají v městském zastupitelstvu co dělat,“ tvrdil na chodbě novinářům Radim Turek. Pokud by hlasoval, byl by proti. Míní, že „v této chvíli vůbec neexistuje poptávka po nákupu městských bytů“. Ze sálu odešlo šest z osmi zastupitelů ČSSD. Martin Sikora měl výhrady k tomu, že neproběhl průzkum trhu. V souvislosti s prodejem bytů podle něj „hrozí manipulace“, a to zejména u starších lidí.

Jednání předčasně opustil i Jan Ferenc ze sdružení Coexistentia. „Já se domnívám, že v době, kdy je krize a kdy mají lidé hluboko do kapsy, prodávat byty není šťastné. Zdá se mi to přímo nemožné,“ řekl ještě během diskuse.

Palkovská si to nemyslí. „Právě kvůli té krizi někteří ty byty chtějí,“ reagovala. Tisíce bytů ve městě patří společnosti CPI Byty. Ta je ale nájemníkům nikdy neprodá. Mohou tak pouze akceptovat zvyšující se nájmy. „V devátém měsíci to navýšili a myslím, že od ledna to zvednou znovu,“ říká Iveta Pechová z Jablunkovské ulice. Jaký platí nájem? „Stará se o to manžel. Ale je to dost.“ Není bez zajímavosti, že prodej městských bytů v Třinci z roku 2004 šetří policie. Důvodem je trestní oznámení. Jeho autor se nyní rozhodl vystoupit z anonymity. Deníku poskytl rozhovor, který otiskneme v příštích dnech.