Projekt běží ve více obcích na Třinecku. Co přinese Ropici?
V Ropici jsou to dvě investice, jedná se o přechody pro chodce. Jeden je v centru u Domu sv. Josefa, druhý u základní školy. Jsou to přechody u autobusových zastávek, které musejí být nasvětlené, dodělávaly se zde i části chodníku. Vstupy jsou bezbariérové, nové je i dopravní značení. Zlepšení spočívá hlavně v dostupnosti k zastávkám. Snad bude snazší přes jedna jedenáctku přejít, někdy se zde muselo čekat deset i patnáct minut, než se člověk dostal na druhou stranu. Doufám, že kamioňáci budou novou situaci respektovat. Termín dokončení je pondělí 31. října, dnes je čtvrtek a věcí k dodělání už moc není.

Kolik budou zmíněné akce stát?
Je to speciální integrovaný projekt, který se týká více obcí. Celkový výdaj z naší pokladny je 950 tisíc korun, z toho bychom měli dostat 85 procent zpět, protože je zde dotace. Spolupodíl obce tak v závěru bude 15 procent. Zatím nevíme, kdy peníze dostaneme, protože ve dvou jiných obcích se stavby zdržely. Nejdříve se musí dokončit všechny akce.

Nová silnice na Třinecku se má začít stavět až po roce 2015. Dá se s tím nějak vyrovnat?
U nás je trochu jiná situace. Územní rozhodnutí je po Nebory, v současné době by ale mělo být vydáno i pro úsek Nebory-Třanovice. To je naše zbožné přání. Pak se totiž může začít s výkupy pozemků i v tomto úseku, aby byla připravena celá trasa k realizaci. V opačném případě by mohl nastat jeden problém. Pokud by se udělala silnice jen do Nebor, kamiony by sjížděly tam, kam bychom neradi. Člověk přitom sleduje dění v naší republice, takže je jasné, že financování musí být z jiných než státních zdrojů. Jiné řešení se asi nebude nabízet. A pokud nebudou peníze tam, tak ani u nás.