Smyslem celé události s názvem Průvod dobrovolníků bylo ukázat, že také ve Frýdku-Místku žijí lidé, kteří bez nároku na odměnu pomáhají potřebným.

Slunečné podzimní počasí přilákalo ke kašně také přihlížející, kteří se neváhali k průvodu přidat. „V rádiu jsme slyšeli, že se budou během akce vypouštět balonky. To byl důvod, proč jsem s dětmi přišel,“ řekl Martin Kaňok.

Průvod přišla podpořit svou účastí také Zdeňka Kuncová. „V dobrovolnické branži pracuji šest let. Pravidelně docházím do domova důchodců, kde pečuji o starší paní. I když má funkční rodinu, rády si spolu povykládáme. Informuji ji o novinkách ve městě, co se zde odehrává a jiné zajímavosti, které se od rodiny nedozví. Je to takové strašně fajn,“ prozradila na sebe žena.

Vycházkovým krokem se všichni přemístili směrem k vlakovému nádraží, cestou rozdávali balonky překvapeným kolemjdoucím, a z lávky pro pěší vypustili zbývající k nebi. Program dále pokračoval v divadelním sále Sokolíku, kde dobrovolníci postupně představovali svou práci. Nechyběli zástupci organizací, klubů i center, jakými jsou například klub Nezbeda, klub Míša, Slezská diakonie, Mládež Českého červeného kříže, Dobrovolnické centrum ADRA nebo Studentský dobrovolnický klub ADRA.

„Náš klub je otevřen všem dětem, aby nebyly jen tak na ulici. Kromě pestré činnosti, od sportu po malování, nabízíme dětem také pomoc v problémových situacích,“ uvedla vedoucí klubu Míša Alena Kopidolová.

Ani ne pětiletý Lukáš Jedlička vysvětlil ostatním, co znamená zkratka ČČK, Silvie Jedličková s Petrem Gavárkem přiblížili smysl a náplň své činnosti. „Prostřednictvím našich aktivit vychováváme mladé lidi k osobní zodpovědnosti za život a zdraví. Organizujeme školení první pomoci pro základní i střední školy, nebo besedy o HIV. Pomáháme při přírodních katastrofách, pořádáme netradiční akce mezi které patří i Pohádkový les, kde se děti formou hry naučí ošetřit základní zranění,“ vyjmenovali mládežníci.

Lidé si měli možnost v Sokolíku prohlédnout také fotografie Imricha Vebra a Lukáše Horkého.

„Jsem velice rád, že se do průvodu zapojili zástupci různých organizací, kteří s dobrovolníky pracují. Je to především ukázka a námět i pro ostatní, jak využít volný čas a také se zapojit. Nejvíce mě těší, že jsme se tady mohli všichni potkat ne jako konkurence, ale jako spolupracující organizace,“ shrnul Michal Čančík, ředitel frýdecko-místeckého centra ADRA.

Program pokračoval vystoupením písničkáře Pavla Býmy.

„Publikum se odvázalo a ve víru písní, které byly plné živlů ohně, větru, deště, se tančilo a zpívalo ještě dlouho,“ informovala o závěrečném průběhu akce organizátorka Monika Janoštíková, vedoucí Studentského dobrovolnického klubu ADRA.