Vypomáhá jim s tím také dvanáct lidí v rámci veřejné služby, kteří ručně odhrabávají listí od kmenů stromů a keřů, čímž se urychlí následný strojní sběr traktorovými sekačkami. Jak se na tuto pomoc dívají lidé ve Frýdku-Místku, jsme se zeptali na náměstí Svobody.

„Určitě je dobře, že taková veřejná služba je. K hrabání navíc nepotřebujete mít nějakou zkušenost. Pokud člověk není úplně levý, tak to hravě zvládne,“ řekl Deníku Jaroslav Nocar. Svůj názor řekla i Jana Žvaková: „Věřím, že někteří se nemusí cítit dobře, když dělají takovou práci. Ale podle mého se nemají zač stydět, vždyť pomáhají, aby město bylo čisté.“

To Rudolf Labaj by do úklidu zapojil i školy. „Školám bych rozdělil úseky po městě, kde by školáci hrabali listí. Když se už mládež povede k pořádku, bude si ho pak ve městě více vážit. Kdysi to bylo naprosto normální, teď to pro většinu je asi něco nenormálního,“ zamyslel se Labaj a dodal: „Tím nemyslím jen nynější podzimní úklid, vždyť po zimě je třeba také uklízet. Vlastně celý rok.“

Od listí již byly vyhrabány parky Komenského, Svobody a u Komerční banky, plochy kolem vlakového nádraží a parterové plochy podél komunikací včetně přilehlých trávníků kolem domů na ulicích 17. listopadu, J. Opletala, Ostravská a Frýdlantská. Listí bylo shrabáno také v lokalitě místeckého náměstí Svobody a v blízkosti kostela sv. Jana a Pavla. Hotovo je také sídliště Riviera a parterové plochy podél sadu Bedřicha Smetany a ulice Hlavní.

„V minulých dnech se zaměstnanci technických služeb soustředili na úklid listí na sídlišti Anenská, Spořilov a Kolaříkovo. Dokončení podzimního vyhrabání listí záleží na vývoji počasí,“ řekl ředitel frýdecko-místeckých technických služeb Jaromír Kohut s tím, že některé plochy jako například park Komenského, ulice 17. listopadu, Opletala nebo Ostravská budou vyhrabány opakovaně. Získaný biologický odpad je odvážen do kompostárny v Bruzovicích.