„Je to pro nás mimořádný úspěch, protože se nám to podařilo jako vůbec první obci z Moravskoslezského kraje. My jsme byli už moc šťastní, když jsme z více než čtyřiceti obcí postoupili až do finále, ve kterém jsme udolali ještě dalších sedm soupeřů. Že to ale nakonec vyhrajeme celé, je vlastně taková třešnička na dortu. Uspěli jsme v kategorii obcí do 2000 obyvatel,“ rozplývala se ředitelka Rodinného centra U Rosničky v Malenovicích Monika Žídková, která obec Malenovice do soutěže Obec přátelská rodině přihlásila.

Jak dále uvedla, k vítězství jim moc pomohlo, že v minulém roce v Malenovicích otevřeli nový Obecní dům, ve kterém začalo fungovat i zmíněné Rodinné centrum U Rosničky. „To členy hodnotící komisi určitě hodně ovlivnilo. Zajímali se samozřejmě, jak obec podporuje rodinnou a sociální politiku, bezpečnost a komunitní život,“ sdělila Monika Žídková, která pro ocenění jela se zástupci Malenovic v pátek 25. listopadu do Prahy. „Kromě diplomu jsme z rukou ministra Jaromíra Drábka dostali 275 tisíc korun, což je odměna za vítězství v soutěži. Tato částka se musí použít na prorodinnou politiku,“ potěšilo Žídkovou s tím, že znovu do této soutěže se dle pravidel mohou zúčastnit až za dva roky.

Každoročně vyhlašovaná celostátní soutěž Obec přátelská rodině slouží k propagaci rodinné politiky na místní úrovni. Soutěž vyhlašují ministerstvo práce a sociálních věcí a Stálá komise pro rodinu a rovné příležitosti Poslanecké sněmovny parlamentu České republiky ve spolupráci s mateřskými centry a Asociací center pro rodinu. Soutěž Obec přátelská rodině si klade za cíl vzbudit v obcích a městech povědomí o prorodinné problematice a dále je rozvíjet.