Zástupci vítězné ČSSD tvrdili, že byl porušen zákon, a podali proto návrh na neplatnost hlasování ve volbách v Třinci. Krajský soud v Ostravě ho však zamítl.

Sociální demokraté mimo jiné obvinili Věru Palkovskou, že jako lídryně Osobností pro Třinec (OPT) „mohla mít zájem ovlivnit volební výsledek“. Podle soudu ale návrh ČSSD neobsahoval jedinou konkrétní skutečnost, která by prokazovala skutečné ovlivnění výsledků voleb ve městě, a návrh se pohyboval „na půdě spekulací a domněnek“.

„Jsem moc ráda, že soud o volbách v Třinci rozhodl. Ale zabolelo mě to lidsky, bez jakýchkoli důkazů bylo očerňováno mé jméno. Lidsky to bylo opravdu nekorektní,“ řekla loni Palkovská s tím, že se podivuje nad tím, co je v politice, ve které působí od roku 1994, možné. Palkovská řídí město od roku 2006, ve funkci starostky zůstala i po loňském 23. listopadu. Rozhodlo o tom 17 koaličních zastupitelů, kteří měli na ustavujícím jednání převahu jednoho hlasu. Město má opět tři místostarosty Ivo Kantor (ODS) a Milada Hejmejová (Třinecká volba 2010) své posty loni obhájili, ve vedení je nově Ivo Kaleta (OPT).

Koalici i po dvanácti měsících tvoří Osobnosti pro Třinec, Třinecká volba 2010, ODS, KDU-ČSL a TOP 09. ČSSD je v opozici. A nutno dodat, že vztahy jsou stále vyhrocené. Příklad? Když se počátkem letošního listopadu hlasovalo o prodeji městských bytů současným nájemníkům, část zastupitelů za ČSSD ze sálu odešla. Údajně jim vadilo, že se odhlasoval konec diskuse. „Ukončení diskuse na tak závažné téma nemá ve městě obdoby, to si nedovolí ani v Poslanecké sněmovně. Je vidět, že v Třinci se zavedly nedemokratické postupy,“ tvrdil na chodbě Radim Turek (ČSSD).

„Já si myslím, že docházet v tomto složení na zastupitelstvo je naprosto zbytečné. Toto je prostě stádo, které podle mě vůbec nepřemýšlí nad tím, o čem se tady hlasuje.“ S Turkem nemůže najít společnou řeč třeba Ivo Klen (ODS). „Jeho výpady se vůbec nemíním zabývat. Už v minulosti jsem panu Turkovi řekl, že jeho poznámky jsou pro mě urážející. Zkrátka s ním nemám o čem diskutovat,“ říká Klen.

Míní, že sociální demokraté chodí na jednání bez základních informací a jejich vystoupení označuje za „nevěcná“.

„Já jsem v zastupitelstvu druhé volební období. A za sebe říkám, že oni chodí na zastupitelstva nepřipraveni,“ prohlásil na adresu zástupců ČSSD Ladislav Vrátný (TOP 09). Věra Palkovská se ke slovním přestřelkám nevyjadřuje. „Mám radost z toho, že to není o koalici a opozici. Je to o konkrétních lidech,“ řekla po hlasování o městských bytech, v němž koalici podpořila i část KSČM. - více ZDE