Na vlnu zdražování, která přijde od ledna, se připravuje třeba 36letý Lukáš Dužík z Frýdku-Místku. A tato představa ho dost straší. „Už není žádná dírka na opasku, nemáme to z čeho utáhnout. Už to nepůjde. Není kde šetřit, jsme holý drát, jak se říká,“ řekl redakci. Muž je v invalidním důchodu a s rodinou žije ve vlastním bytě, což považuje za velké štěstí. „Kdo ho nemá, ten zapláče,“ pravil Lukáš Dužík.

Frýdecko-místečtí radní už projednali návrh městského rozpočtu na příští rok. Celkové příjmy i výdaje mají dosáhnout 1,257 miliardy korun, což je zhruba tolik co letos. V minulosti však býval rozpočet o něco vyšší. „Základním zdrojem příjmů města budou i v roce 2012 daňové příjmy,“ uvedla mluvčí magistrátu Jana Matějíková. Dodala, že návrh předpokládá, že daňové příjmy dosáhnou téměř 655 milionů korun. To je přitom o 14 milionů méně oproti upravenému rozpočtu roku 2011.

„S ohledem na výši zdrojů nebylo možno v návrhu rozpočtu na rok 2012 pokrýt veškeré požadavky odborů magistrátu města a musely být zkráceny,“ naznačila mluvčí s tím, že největší škrty se v příštím roce dotknou investičního a dopravního odboru. „Přesto je z investic plánovaných pro příští rok možno zmínit výstavbu Haly Polárka, revitalizaci parků na sídlišti Slezská a akce v rámci projektu k úsporám energie školních budov,“ konstatovala Matějíková.

Městu Frýdek-Místek patří v současnosti 1350 bytů. Nájemníci, kteří v nich žijí, na tom budou o něco lépe než lidé v bytech soukromého vlastníka. A to i přesto, že od 1. března 2012 se nájemné v městských bytech zvýší o míru letošní inflace. „Dnes její výši neznáme,“ pravila Matějíková. Dodala, že krok je v souladu s nájemní smlouvou a že nájemné bude takto zvyšováno každoročně. Letos činí nájemné 50,02 koruny za metr čtvereční měsíčně, u bytů v domech s pečovatelskou službou je to 21,42 koruny za metr. Lidé, kteří žijí v bytech se sníženou kvalitou, zatím platí 45,02 koruny měsíčně za metr čtvereční.

Rozpočet připravuje i Frýdlant nad Ostravicí, v porovnání s Frýdkem-Místkem bude zhruba desetinový. „Musíme dostát všem slibům,“ konstatovala v pátek starostka Helena Pešatová. Podle ní jde zejména o nasmlouvané akce, u kterých je buď přislíbena dotace, nebo se k tomu schyluje. „Jinak musíme šetřit, jako všichni ostatní. Ale myslím si, že to půjde zvládnout,“ poznamenala. Pešatová odhadla, že pokud by město mělo „sto milionů navíc“, bez problémů by je mohlo proinvestovat do akcí, které se odsouvají na další roky. Frýdlant klasické městské byty nemá, vlastní pouze byty pro sociálně slabé občany.

Návrh rozpočtu na příští rok už zveřejnilo město Třinec. Počítá s celkovými příjmy 583,2 milionu korun, výdaje města by v roce 2012 neměly přesáhnout 606,3 milionu korun. V porovnání s předchozím rokem je rozpočet nižší o zhruba dvě stě milionů korun. Třinečtí radní už v minulosti rozhodli, že vzhledem k ekonomické krizi se bude nájemné v městských bytech zvyšovat postupně, a to na 38 korun za metr čtvereční. To má být dosaženo právě v roce 2012. Lidé však stále budou platit podstatně méně než nájemníci v bytech soukromého vlastníka, jemuž ve městě patří více než čtyři tisíce bytů.