Poklidný happening měl desítky účastníků, lidé zpomalovali dopravu na přechodu před restaurací Zobawa. Objevily se i transparenty. Motoristé, kteří byli nuceni zastavit, dostávali leták, nealkoholické pivo a bagetu. Pořadatelé se jim zároveň omlouvali za držení.

Po přechodu chodila v pravidelných intervalech sem a tam dvaasedmdesátiletá Miloslava Woitková. „Bydlíme u cesty v Neborech, poté, co spustili Hyundai, je tam boží dopuštění. Papaláši by si to měli zkusit. Plno smradu, v noci nemůžeme otevřít okna, barák se třepe. Neúnosné,“ pravila. To, že se stále neví, kdy se nová silnice začne stavět, je podle ní vina politiků. „Tak mě napadá: ty ukradené miliardy, kolik by za to bylo kilometrů dálnic?“ ptala se Woitková.

Sama ale nedokázala odhadnout, jestli happening dokáže stavbu urychlit. „Když to neudělali za pět roků, což slibovali, tak člověk by musel být naiva, aby tomu věřil,“ konstatovala důchodkyně. Před restaurací vše sledoval 76letý Pavel Sikora. Na akci se přijel podívat na kole, z Jablunkovské ulice to neměl daleko. „Co si o tom myslím? Že ten kousek cesty z Bystřice do Hnojníku by mohl být konečně udělaný. Je to sedmnáct kilometrů – to je nějaká dálka? Vždyť to tady vypadá jak v blbákově, ta silnice byla postavená na koně,“ pravil.

I on si zanadával na politiky. „Když já vidím ty hajzly v Praze, tak se mi pění krev,“ řekl doslova. Podle svých slov občas ze zvědavosti počítá vozy, které hlavním tahem projedou. „Za pět minut projelo i 98 aut, většinou jde o tyráky a nákladní auta,“ naznačil Sikora. Tomu, že nová silnice bude co nevidět, ale příliš nevěří.

„Lidi jsou tak naštvaní, že je o tom těžké mluvit,“ řekl Deníku další účastník happeningu, Janusz Piwko z Vendryně. „S takovou akcí souhlasím. Strašně. Poněvadž je to neúnosné,“ pravil.

Letáky a občerstvení motoristům rozdávala i třinecká starostka Věra Palkovská. „Myslím, že řidiči z Třince a okolí to pochopí. Je nám jedno, jestli se to bude stavět z evropských nebo státních peněz. Mluvíme o zahájení stavby v roce 2013. Protože nyní už těžko zabráníme dalším protestním akcím,“ zdůraznila starostka.

Město trvá na tom, aby ministerstvo dopravy už v příštím roce vybralo firmu, která první, zhruba pětikilometrový úsek, postaví. Běží stavební řízení a podle radnice je další zdržení nemyslitelné. Happening podpořil i jablunkovský senátor Petr Gawlas. „S ministrem jsem byl 28. října – a on se této akce obával,“ tvrdil Gawlas.