Definitivní tečku za kauzou udělal Vrchní soud v Olomouci, který v minulých dnech potvrdil rozhodnutí ostravského krajského soudu, proti němuž se Diolam odvolal. „Rozsudek vrchního soudu jsme obdrželi 9. prosince,“ řekl redakci starosta Ladislav Olšar.

Spor se týkal světelné reklamní tabule, která byla koncem minulého století instalována na marketu v centru obce. Smlouva z roku 1999 počítala s částkou 2,77 milionu korun, obec ovšem zaplatila firmě 881 tisíc a poté splátky zastavila. Diolam požadoval doplatek celé částky, a celou věc dal proto k soudu. Vedení Bystřice naopak sedm let tvrdilo, že firma nemá na peníze nárok. Tabule od roku 2001 nefungovala, údajně ji zasáhl blesk.

„Obec předložila řadu významných důkazů a argumentů, které vedly k úspěšnému zakončení soudního sporu,“ tvrdí Olšar. Podle něj krajský soud zjistil, že původní smlouvu neschválilo zastupitelstvo, což bylo v rozporu s tehdy platným zákonem o obcích. „Dále soud prokázal, že smlouva je neplatná z důvodu porušení zákona o zadávání veřejných zakázek,” řekl starosta s tím, že další porušení zákona soud zjistil u samotné ceny za tabuli. Firma totiž přiřadila k nabídnuté ceně nesprávně nižší sazbu DPH, čímž i nabídnutá cena reklamní tabule byla „protizákonně nižší o 17 procent“.

Vrchní soud potvrdil, že Bystřice musí Diolamu zaplatit 121 tisíc korun a úroky z této částky od února 2005, což je dalších zhruba 20 tisíc. „Jedná se o částku za užívání reklamní tabule do doby, kdy přestala fungovat, a to na základě znaleckého posudku. Na druhou stranu krajský soud rozhodl, že firma musí uhradit 96,5 procenta nákladů soudního řízení, což činí 102 tisíc korun,“ naznačil starosta.

Výsledek označil za úspěch. „Nutno říci, že pokud by Bystřice v soudním sporu prohrála, tak by mohla za světelnou tabuli zaplatit až 10 milionů korun,“ zdůraznil Olšar s odkazem na úroky z prodlení. Už dříve naznačil, že hlavní postavou Diolamu je stále jeho někdejší majitel a jednatel Dalibor Mitrenga. Ten ale nechce ukončený spor nijak komentovat. „Já se k tomu nebudu vyjadřovat,“ řekl v pondělí Deníku.