„Autobusy jsou nízkopodlažní, tudíž jsou vybaveny mechanickou plošinou pro pohodlný bezbariérový nástup a výstup osob se sníženou pohyblivostí a pro rodiče s kočárky.

Zakoupit jsme je mohli díky dotacím z evropských fondů získaných prostřednictvím z Regionálního operačního programu,“ uvedla marketingová manažerka firmy 3ČSAD Simona Novotná, s tím, že tato společnost už nakupuje pouze nízkopodlažní autobusy. „V následujících dvou letech budeme investovat do nákupu dalších pětašedesáti nových autobusů, když dotaci EU získáme na nákup třiatřiceti vozidel,“ dodala.

Autobusy byly rovnoměrně rozloženy na tratě, které obhospodařují ČSAD Havířov, Karviná a Frýdek-Místek. Každá pobočka získala po šesti strojích, které už jezdí mezi městy okresu Karviná a FrýdekMístek. Autobusy splňují emisní normu EURO 5, což přispívá i ke snížení emisí produkovaných autobusy, a tím ke zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji.

Vedle výše zmiňované plošiny jsou vozy vybavené také signalizačním systém APEX, který pomáhá sluchově i zrakově postiženým občanům.

„Postižení mají k dispozici ovládač, kterým systém jednoduše ovládají. Při příjezdu autobusu na zastávku zmáčknou ovladač a systém jim sdělí všechny důležité informace o spoji. Vedle elektronické světelné cedule se je dozvědí cestující i v akustické podobě,“ vysvětlila Novotná. Nákup nových autobusů spadá také do projektu Moravskoslezského kraje Veřejná doprava bez bariér. Ten garantuje na vybraných spojích nasazení nízkopodlažních autobusů.