Jmelí, formičky na cukroví, kosmetika, teplé ponožky, výrobky z proutí, dřeva, vosku nebo včelařské produkty to vše nabízejí prodejci v dřevěných stáncích. I letos je pult jednoho takového stánku vyskládán vánočními oplatky Zdeňka Kalmuse z Frýdku-Místku. Patří k lidem, kteří pamatují samotné počátky těchto trhů. S výrobou a prodejem mu přes patnáct let vypomáhá také Ondřej Jiří.

„Počasí je velice dobré, žádná vánice ani mráz, tak jsme moc spokojeni,“ pochvaloval si. „Lidé u nás nakupují, stálí zákazníci se vracejí a noví přicházejí,“ usmál se. Na výrobu pracné oplatky se staly známými nejen v České republice, ale i za hranicemi na Slovensku, v Polsku, Německu, Švýcarsku i v USA. Sváteční atmosféru podtrhává také vůně horké čokolády, medoviny nebo punče, kterému neodolala Hanka Carbolová s dcerami.

„Člověk si musí umět prožít Vánoce i bez sněhu,“ reagovala na dotaz, co říká na náměstí bez sněhové nadílky. „Dárky máme nakoupené, a tak jsme se přišly jen pohostit,“ dodaly ženy. S čím však nejsou spokojeny, je samotný Santa Claus, který postupně vytlačuje symbol českých Vánoc.

„Z Ameriky k nám dorazila nějaká tradice, my jsme ale přece jen zvyklé na klasického Ježíška s andělíčky. Není to už prostě ono,“ povzdechla si jedna z dcer. Svátky se neobejdou ani bez jehličnatých stromků, které si lidé mohou na trhu zakoupit.

„Prodávám je zde pravidelně od roku 1992. Zákazníci mají možnost si vybrat jak smrček, tak z několika druhů jedlí. Všechny jsou čerstvě uřezané z mých plantáží, klidně se mohou později zeštěpkovat či zavézt slonům do zoo,“ prozradil Česlav Vychodil z Nýdku. Sám již osmačtyřicet let voňavé jehličnany strojí, je odpůrce těch umělohmotných. „Ta umělina je z ropy, po letech skončí někde v kontejneru a mnohem více zatěžuje životní prostředí,“ uzavřel prodejce.

Počátky vánočních trhů ve Frýdku-Místku jsou úzce spjaty s manžely Horákovými z Řepišť. Bylo to právě nadšení Liduše Horákové uspořádat hned po revoluci sbírku Vánoční strom. Pomáhala shánět oblečení pro vězně propuštěné po amnestii. Jako dobrovolnice humanitární organizace ADRA organizovala humanitární pomoc i do jiných států. Od té doby vánoční trhy ve Frýdku-Místku změnily svou tvář, veřejná sbírka Vánoční strom však zůstala.

Samotné trhy provází každoročně zábavný program. Tento adventní víkend bude k vidění ledové kino, zvonkohra, divadelní představení a spousta hudebních i tanečních vystoupení.