O tento plamínek pokoje se také letos postarali členové střediska Hraničář Třinec.

„Pro Betlémské světlo jsme jeli do Bohumína, kam nám jej přivezli Brňáci. Naší cílovou stanicí byly Mosty u Jablunkova. Cestou zpět jsme světlo rozváželi do farních úřadů v Mostech u Jablunkova, Jablunkově, Alžbětinky a do římskokatolického kostela v Třinci,” prozradil Tomáš Kyvalský, jeden z vedoucích střediska Hraničář.

Ten zažehl svíčku na pultu knihovny a připravil špejle na odpalování. Pro případ, že by nějakým nedopatřením došlo k jejímu zhasnutí, předal knihovnici Lucii Kaletové ještě jednu „záložní”. S přepravou plamínku má již své zkušenosti.

„Ještě se nám nikdy nestalo, že by nám cestou zhasl. A to i přesto, že jsme už také zažili velké poryvy větru. Máme totiž odzkoušenou lucernu, kterou si mezi sebou půjčujeme,“ popsal vedoucí olejovou lampu, u které se ani v noci nemusí střídat hlídky.

„Vydrží svítit dva dny. Starostka města obdržela na úřadě olejovou svíčku, která vydrží hořet dokonce devět dní. I přesto je to taková svědomitá práce, služba. Skauti mají sloužit, takže skauti slouží - rozvážejí světlo po celé vlasti,“ dodal s úsměvem Kyvalský.

Prvním příchozím, který si pro něj do knihovny přišel, byl Michal Mazur.

„Letos jsem zde poprvé, poslala mě maminka. O Betlémském světle vím, že pochází přímo z Izraele a do České republiky jej vozí skauti z Rakouska,” sdělil jedenáctiletý skaut. Zapálenou hřbitovní svíčku vložil do zavařovací sklenice a přiklopil víčkem, do kterého mu knihovnice pomohla propíchat otvory. Jak se ukázalo, úprava nebyla dostatečná plamínek ještě na pultu uhasl.

Sklenice jako taková nebyla dobrá volba pro přepravu, a skaut si po pár minutách přišel odpálit do třetice. Se stejným nápadem se v knihovně objevil také Martin Hojecký, kterého Betlémské světlo provází o Vánocích již třetím rokem.

„Je to takový symbol Vánoc, znamená pro mě mnoho,“ řekl muž, jenž si do tašky uschovával rovnou dvě „zavařovačky“. „To pro jistotu, že by mi jedno zhaslo. Vezu je autem až do Ostravy, doufám, že se mi to podaří,“ dodal muž s tím, že si propříště obstará nějakou lucerničku, kterou byla vybavená například i Lenka Bacíková z Třince. Pro ni Betlémské světlo znamená také symbol Vánoc a líbí se jí, že putovalo až z Betléma jen proto, aby si mohli ostatní lidé na svátky zapálit svíčky.

Lampy s vánočním světlem z Vídně do Brna přivezla dvoustovka brněnských skautů. Převzali jej při bohoslužbě ve vídeňském chrámu Zur Heiligen Familie.

„Betlémské světlo přivážím již podeváté. Světlo symbolizuje, že i přes všechny špatné zprávy dobro ve světě přetrvává. Teď v předvánočním čase bychom na něj měli obzvlášť myslet,“ řekl šestadvacetiletý skaut František Hudaň z brněnského skautského střediska Axinit.