Nespokojení lidé však rozhodnutí zastupitelů nepovažují za definitivní.

Místním se nelíbí, že město v osadě prakticky neinvestuje. V petici žádalo 96 procent obyvatel této lokality, aby se změnily hranice Jablunkova. Chtějí se totiž připojit k sousedním Bocanovicím. Jablunkovští zastupitelé to ale odmítli.

„Lidé jsou rozladění, myslím si, že to tak nenecháme. Určitě budeme zkoušet všechny dostupné prostředky. Prostě se nevzdáme. Rádi bychom patřili pod Bocanovice,“ řekla redakci Barbara Sitková.

„Něco vymyslíme, ale teď je předčasné cokoli říkat,“ dodala. Do místní části Černé se přistěhovala před sedmnácti lety – a už tehdy její sousedé mluvili o tom, že nechtějí žít ve městě, ale v obci, do které to mají blíž. V poslední době se tlak na jablunkovskou radnici zvýšil. O požadavku se už muselo hlasovat, pro změnu však zvedli ruku jen čtyři komunální politici.

Bocanovický starosta Martin Paduch dokonce zapochyboval, zda v Jablunkově funguje demokracie. „Nechápu ani to, jak se při tak závažném rozhodnutí mohli někteří zastupitelé zdržet,“ pravil. Míní, že pokud se drtivá většina obyvatel místní lokality vyjádřila pro odtržení, v podstatě není o čem hlasovat. „Lidé to považovali za hotovou věc,“ naznačil Paduch.

Také on si myslí, že požadavek na odtržení osady od města se brzy objeví znovu. „Ozývají se mi další obyvatelé, a to i z Bocanovic. Všichni chtějí, aby se v té aktivitě pokračovalo. Budou probíhat další jednání a další akce, chtějí jít do toho společně,“ řekl Paduch. Podle něj obec hospodaří úsporně, a neměla by tak žádný problém v osadě investovat. Jablunkovský místostarosta Petr Gawlas míní, že výsledek hlasování nelze nijak zpochybňovat.

„Takhle to dopadlo. Zastupitelstvo dalo najevo svou vůli, předtím to jednomyslně odmítla i rada,“ uvedl s tím, že město se nyní bude snažit splnit část ze třinácti požadavků, s nimiž se obyvatelé osady na radnici obrátili. Týkají se například silnic a veřejného osvětlení. Gawlas připustil, že změnou historických hranic by vznikl „určitý precedens“, a tvrdí, že vedení města bude s osadou víc komunikovat. Sitková soudí, že radnice má obavy z toho, že stejný požadavek by mohl zaznít například z Radvanova a dalších částí. „To město by se pak roztrhalo na cucky,“ řekla Deníku.