Stále oblíbenější akci pořádal Lašský král se svou družinou ve spolupráci s Čendaspolkem, hodoňovickým fojtem a za podpory starostů Metylovic a Lhotky. Na Čupek se lidé vydávali nejen od Metylovic, ale také z Frýdlantu nad Ostravicí, Palkovic, Pržna, Bašky a Hodoňovic. I když nepanovaly žádné tuhé mrazy a sněhu bylo spíše poskrovnu, již cestou se zahřívali ostřejšími nápoji. Po výstupu mohli zahnat i hlad voňavými placky.

V pravé poledne se dav shromáždil kolem svého lašského krále, který jim přečetl novoroční projev, ve kterém mimo jiné zaznělo: „Rekapitacyja stareho roka je dosť pozitivna. Kromje už osvjedčenych aktivit zme nové iniciativy promjenili ve skutky. Na Dolni Bečvě – v Kolibě pod horu zme 8. řijna lašsku ambasadu pro Valašsko otevřeli, no 15. řijna znova za hranice vyrazili a v Praze, v hostincu U Kotvy ambasadu pro Lachy aji Lašky ustanovili. Včil zme se po ročni pauze zasej tudyk na našim lašskym Ripu zešli, byzme k Novemu roku smjelo pohlidli. By zme zdravi byli – lašskym liguerem s puškvorcem připijme sobě, bo nam po cely rok šmakovať musi, by sila v nas hromska furt byla.“

Ve svém projevu se lašský král Zdeňa Viluš I. také zmínil o ekonomické krizi a údajném konci světa, který má nastat 21. 12. 2012. Své poddané ujistil, že i tyto nástrahy ve zdraví přežijí. „Budě to koněc všeckych těmnych sil, kere nam škoďa. Potem odkryjeme všecky naše poklady, kere tu po zbujnikach mame a Eden tu na Lašsku znova budě!!!“ dodával optimismu lašský král, načež následoval přípitek a lašská hymna.

Připomenul také, proč Nový rok vítají již v pravé poledne. „O dvanácť hodin ho slavíme spješ, neboť kralujem všeckym Lachum a Laškam na svjetě, ni enem tym, keři žiju u nas,“ vysvětlil král.

„Na této akci jsem poprvé a strašně moc se mi líbí. I když je to vlastně jen taková recese, je to úžasné, jak tito lidé udržují tradice svých předků stále při životě,“ ocenila devětačtyřicetiletá Marta Sängerová, která jinak žije na Slovensku. Z Pržna sem došlapal se svou dcerou i Václav Beneš. „Je tu úžasně uvolněná atmosféra. Navíc je fajn oslavit Silvestra dvakrát za den,“ usmíval se Beneš. Čtyřiatřicetiletý Pavel Kovalík se pochlubil tím, že zatím nechyběl ani na jednom ročníku.

„Jsem tady už opravdu potřetí a vždy je tu fajně. Už jsme si taky připili slivovicí. Všem lidem bych chtěl touto cestou popřát, aby se jich v novém roce drželo zdraví, štěstí a měli práci,“ dodal Kovalík těsně předtím, než se s celou svou rodinou vydal na zpáteční cestu k domovu.