„Je pravda, že si tohoto svátku moc nevšímám. Jsem živnostník, zajímá mě hlavně práce," řekl 40letý Karel. Mluvil dokonce o svátku, který je víceméně zbytečný. „Jako všechny," tvrdil.
„Je to státní svátek, který se týká vzniku samostatného Československa. Je důležité si to připomínat. Ať si mladí uvědomí, co si předchozí generace musely vybojovat. Určitě to má smysl," zdůraznila naopak 66letá důchodkyně Jitka. „Je to něco s republikou. Připomínka toho, že jsme se trhli od Rakouska. Já jsem nikdy nic nějak zvlášť neoslavoval, ale vím o tom. Není to běžný den," lovil v paměti šedesátník Jaroslav Raška.
„Vím, že 28. října je svátek a volno, ale vzhledem k tomu, že jsem na mateřské, nesleduju ani kalendář. Pokud to není Den žen, pokud nejsou Vánoce nebo narozeniny v rodině, tak to nevnímám," řekla redakci 33letá Vendula Dostálová. Poté, co se ujistila, že jde o připomínku roku 1918, dodala: „Je to sice ostuda, ale historie mě nikdy moc nebavila, není to můj obor. Mě spíš zajímá, co bude. Doba se mění, hodně se mění i lidi, a spíš mě zajímá budoucnost mojí rodiny."
To 59letý Jiří Bouček vnímá 28. říjen zcela jinak. „Samozřejmě založení republiky. Vznik české státnosti," odpověděl bez váhání. „Je to významný den. Pravděpodobně nejvýznamnější v roce, i když spousta lidí v mladé generaci o tomto svátku neví," prohlásil. Jeho 15letá dcera Anna už umí vznik Československa alespoň časově zařadit. „Teď ve škole probíráme první světovou, a vznik republiky bude potom, ne?" zamyslela se.
„Takové svátky se slaví, protože to je důležité. Není to běžný den," konstatovala 77letá Irena Kalinová. Podle ní se události z historie připomínají čím dál méně, což se odráží hlavně na polistopadových generacích. „Ono to pak vypadá, že všechno, co bylo kdysi, bylo špatně. A to není správné," pravila.