Zákazy návštěv v době koronavirových opatření jsou nejspíš tím nejbolestnějším zásahem do života obyvatel domovů pro seniory. Ovšem klienti domova na ulici 28. října ve Frýdku-Místku mají štěstí. O kontakt se svými blízkými nepřišli, jen je mezi nimi odděluje skleněná stěna v setkávací místnosti.
„Využili jsme možnosti bočního vchodu, kde za seniory může přijít návštěva, s níž se uvidí přes skleněné dveře. Mluvit spolu mohou pomocí komunikátoru, bezkontaktně, ale přece jen vlastně naživo,“ popsal ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek Petr Kuchta.
Návštěvy musí zájemci nahlásit den předem, setkat se mohou mezi druhou a pátou hodinou odpoledne. Na jednu návštěvu je vymezený čas dvacet minut. Dalších dvacet minut je pak vyhrazeno na dezinfekci prostoru germicidním zářičem, který pomocí UV záření ničí míkroorganismy.
Dvacetiminutový limit
Dvacetiminutový limit odhadlo vedení domova podle běžné délky videohovorů přes počítač, které běžně trvají kolem pěti až deseti minut.
Pokud chtějí návštěvníci předat seniorům i nějaké věci, odevzdají je na recepci zařízení do speciálních boxů za přísných hygienických podmínek.
„Určitě je skvělé, že rodiny klientů mají tuto možnost, protože i když budou za sklem, přece jen už je to oproti videohovoru zase o něco bližší kontakt, takový vřelejší, s lepší interakcí zúčastněných. A ta psychická stránka klientů domova je v dnešní době rovněž velmi důležitá, protože je s tou zdravotní propojená,“ řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Marcel Sikora.
Mezi příjemci je více žen
Důchod v roce 2019 v Moravskoslezském kraji pobíralo celkem 342 254 osob, a to více žen - téměř 58,4 %, tedy téměř 200 tisíc. Velmi podobná situace platila i v případě pobírání starobních důchodů v souběhu s vdovským nebo vdoveckým důchodem. Mezi příjemci opět převažovaly ženy v poměru 3 : 2.
K TÉMATU
Nejvyšší průměrný starobní důchod byl v rámci Moravskoslezského kraje v roce 2019 vyplácen v okrese Karviná 13 883 Kč a nejnižší v okrese Bruntál 12 799 Kč.
Nejvíce příjemců starobních důchodů z Moravskoslezského kraje žilo v prosinci 2019 v okrese Ostrava-město (55 818 osob) a nejméně v okrese Bruntál (17 812 osob).
„Je to dáno tím, že ve srovnání s muži se ženy dožívají jednak vyššího průměrného věku, jednak do důchodu mohou v současnosti přecházet o něco dříve, a to podle počtu vychovaných dětí,“ komentuje vývoj Patrik Szabo, mluvčí Krajské správy ČSÚ v Ostravě.
Průměrný starobní důchod se proti roku 2018 zvýšil o 1 050 Kč a činil 13 553 Kč. Rozdíl mezi výší starobního důchodu (sólo) mužů a žen se opět mírně zvýšil. Muži pobírali průměrně o cca 3 500 Kč měsíčně více než ženy. Souvisí to s dobou jejich ekonomické aktivity a také s jejich výdělky, které bývají nižší oproti mužům vlivem rozdílného druhu a charakteru zaměstnání.
Průměr v MS kraji: 13 a půl tisíce
Průměrná výše starobních důchodů sólo vyplácených v jednotlivých krajích České republiky se lišila v roce 2019 o více než 1 300 Kč. Starobní důchodci v Moravskoslezském kraji v prosinci roku 2019 pobírali v průměru 13 553 Kč, což byl třetí nejvyšší starobní důchod mezi čtrnácti kraji.
Nejvyšší průměrný starobní důchod pobírali důchodci v Praze, a to 14 384 Kč, nejnižší v kraji Karlovarském - 13 066 Kč. Meziročně vzrostl starobní důchod v Moravskoslezském kraji o 1 050 Kč, což odpovídalo průměrnému růstu v celé České republice (+1 052 Kč).
ANKETA K TÉMATU
Co říkáte na příspěvek pět tisíc korun pro seniory a za co ho utratíte?
Pro odpovědi seniorů klikněte sem.
close
info
Zdroj: archiv
zoom_in
Vaclav Kubina, Janovice:
"Takový příspěvek by mohl být každý rok, ne jenom v období před následujícím rokem, kdy jsou volby. Průběh rozhodování ve sněmovně jsem nesledoval. Za co to utratím? Celou částku nechám manželce, tam není nikdy peněz dost."
close
info
Zdroj: archiv
zoom_in
Jaroslav Kudláček, Frýdek-Místek:
Za pětitisícový příspěvek jsem rád, věřím, že jej snad dostanu ještě před Vánoci. Mám čtyři vnoučata, takže bude fajn udělat radost někomu dalšímu. Výše důchodů není moc ideální a pokud to dostanou opravdu všichni senioři, tak proč to nevyužít?
close
info
Zdroj: archiv
zoom_in
Milan Čierny, Český Těšín:
Jedno čínské přísloví říká, že peníze vidí i slepý, na to mu kontruje to naše typicky české o hloupém, co dává a hloupějším, co nebere. Tak oněch pět tisíc vidím i já, a když už je mám využít, tak skutečně pro své zdraví, které jsem během roku s ohledem na jiné finanční výdaje odsouval na vedlejší kolej. Hlasování v parlamentu ohledně příspěvku důchodcům jsem nijak zvlášť nesledoval, i když se o politické dění v naší zemi zajímám, ale informace, jestli zmíněných pět tisíc bude, nebo nebude, jsem měl i z jiných zdrojů. Na druhou stranu k tomu musím podotknout, že nikdo není tak bohatý, aby si mne mohl koupit.
close
info
Zdroj: Petr Jiříček
zoom_in
Magda Lakomá, 80 let, Ostrava:
Měli by ten příspěvek dostat potřebnější, spíše mladé rodiny, dlouhodobě nezaměstnaní a další. Lidé nad 80 let mají hodně nízké důchody, ti by si to zasloužili, ano, ale takhle plošně to dát všem seniorům podle mě není správné.
close
info
Zdroj: Petr Jiříček
zoom_in
Anna Míčková, 87 let, Ostrava:
Já bych volila nějaký kompromis. Část ať nám tedy vláda dá, ale část, a klidně i větší, aby dala spíše potřebnějším, do sociálních služeb, nemajetným. Klidně bych si ubrala na úkor jiných.