Energetici se nedokázali bez pomoci traktoru s pluhem dostat do lokalit v lesích, kde došlo k poruchám. „Ráno jsme byli bez proudu všichni, trvalo to asi půldruhé hodiny,“ oznámila Eva Tořová, starostka Starých Hamrů.

Ze zdejšího JZD vyrážel traktorista Tomáš Červenka, aby dával do pořádku cesty a měl co dělat: „Extrémně silný vítr, pomalu se nešlo nadechnout ani otevřít dveře traktoru. Fučelo tak, že jsem odhrnul cestu a za deset minut tam byly závěje.“

Zatímco na Bílé výpadek elektrické energie „jen“ zpozdil zahájení zimních radovánek Moravskoslezského kraje v tamním Ski Areálu, na Gruni se nelyžovalo po celý den vůbec (ani nesvítilo i netopilo). „Omezený provoz jak pro ubytované, tak i kolemjdoucí. V kuchyni máme plynové hořáky, alespoň jsme mohli něco vařit,“ popsali na chatě Švarná Hanka.

Dobrovolní hasiči ze Starých Hamrů měli napilno od rána. „Sedm zásahů do poledne. Z toho šest kvůli spadlým drátům elektrického vedení a jedna dopravní nehoda – což bylo auto poškozené opět v důsledku větru zlomeným stromem,“ popisovali hasiči ve zbrojnici. Jeden vyvrácený kmen řezali hned pod ní na cestě na Červíkov, další na Samčance, Buřance…

„A budou svíčky,“ vzkazoval před soumrakem Kemal Rušitovič ze Ski Parku Gruň. S tím, že v tu chvíli nahoře stále foukalo, sněžilo i mrzlo. Proud nešel. V chatě, kde měli ubytováno devadesát hostů, spouštěli benzinové centrály, aby zajistili topení i funkční záchody. Vleky pochopitelně nejely a celodenní skipasy na sobotu zůstávaly v platnosti na neděli.

„V rámci kraje zůstalo bez dodávek asi tisíc lidí, z toho dvě stovky v oblasti Starých Hamrů,“ upřesnil se setměním Vladislav Sobol za energetickou společnost ČEZ. Ta evidovala v sobotu v regionu na třicet poruch na vysokém napětí a bez elektřiny tu bylo okolo desíti tisíc odběratelů. Poslední čtyři poruchy přislíbil ČEZ odstranit ještě v průběhu 4. února.